Německá ministryně chce přijímat více migrantů. Odborníci na bezpečnost se děsí dopadů

Německé bezpečnostní orgány varují před migračními plány vlastní ministryně vnitra Nancy Faeserové. Konkrétně se jedná o její prohlášení, že chce vytvořit tzv. koalici ochotných mezi státy EU, které by přijaly více migrantů.

Nancy Faestrová svoji představu o „otevřené a humánní Evropě“ prezentovala naposledy minulý týden na neformální schůzce ministrů vnitra ve francouzském Lille, kde se řešila problematika migrace. Ministryně vnitra chce dle svých slov omezit nelegální migraci, ale na druhou stranu přijímat více migrantů, kteří hledají ochranu. „Jde nám o legální cesty, aby se lidé netopili ve Středozemním moři,“ prohlásila.

Mnozí odborníci na bezpečnost z toho ale příliš nadšení nejsou. V interním materiálu pro potřeby úřadu nového kancléře Olafa Scholze se bezpečnostní orgány v Německu obávají, že plány Faeserové budou mít znatelný dopad na příliv uprchlíků. S informací přišel nejčtenější německý deník Bild. Podle tohoto hodnocení, vedle vývoje v Turecku, Řecku, Afghánistánu a cílených akcí dalších států, naposledy Běloruska, bude zásadní pro tlak na pašerácké a uprchlické trasy především politika německé vlády.

„Koalice vstřícných členských států ministryně Faeserové by přímo ovlivnila rozsah nelegální migrace,“ varovali odborníci s odvoláním na Společné analytické a strategické centrum pro nelegální migraci po setkání s šéfem kancléřství Wolfgangem Schmidtem na začátku února.

Z toho prý vyplývá, že ono zatím neoficiální oznámení o podpoře skupin přijímajících uprchlíky z oblasti Středozemního moře by v budoucnu rovněž vedlo ke zvýšení migračního tlaku do zemí EU, především Německa.

Pro Faeserovou jde o druhou nepříjemnost v krátké době, když podobný rozruch vzbudil také její text v levicově extremistickém časopise „Antifa“ organizace Vereinigung der Verfolgten des Naziregimes – Bund der Antifaschisten (Sdružení pronásledovaných nacistickým režimem – Svaz antifašistů).

Faeserová nevysvětlila svůj text v Antifě

Už jen to, že západoněmecká vystudovaná právnička placená z peněz daňových poplatníků píše do média extrémní levice, pobouřilo nejen veřejnost, ale také politiky.

Ministryně totiž nikdy nevysvětlila, jak souvisí její angažovanost proti pravicovému extremismu s veřejnou kritikou její blízkosti k levicově extremistickému sdružení, které sleduje Úřad pro ochranu ústavy.

„Vždy jsem se jasně vymezovala proti pravicovému extremismu a všem nepřátelům otevřené společnosti – a budu v tom pokračovat,“ napsala jedenapadesátiletá Faeserová na sociální síti Twitter.

Na to reagoval Manfred Penz, generální sekretář CDU (křesťanští demokraté, pozn. red.) ze spolkové země Hesensko, odkud Faeserová pochází. „Nancy Faeserová jako šéfka zemské SPD (sociální demokracie, pozn. red.) několikrát prokázala, že je slepá na levé oko. Parlamentní frakce SPD opakovaně zlehčuje levicový extremismus a paní Faeserová ho svým příspěvkem dokonce podporuje. To je pro spolkového ministra vnitra nepřijatelné,“ uvedl Penz v rozhovoru pro Bild.

Odstupte, vyzval politický protivník

Ještě tvrději na Faeserovou zaútočil bývalý parlamentní státní sekretář předchozího ministerstva vnitra Stephana Mayera (CSU, bavorští křesťanští demokraté, pozn. red.). Ten v pátek požadoval „urychlenou omluvu spolkové ministryně vnitra a stažení onoho textu Faeserové“. Předseda hamburské CDU Christoph Ploss dokonce požaduje rezignaci ministryně.

Křesťanskodemokratický poslanec Markus Ferber upozornil: „Pokusy Faeserové o reformu evropské uprchlické politiky se stávají pro Německo bezpečnostním rizikem,“ a vzápětí pro Bild doplnil: „Spolkový ministr vnitra se angažuje pro naši zemi, a ne pro antifu.“

Nancy Faeserová několikrát prokázala, že je slepá na levé oko. Parlamentní frakce SPD opakovaně zlehčuje levicový extremismus a paní Faeserová ho svým příspěvkem dokonce podporuje. To je pro spolkového ministra vnitra nepřijatelné!

Sdružení pronásledovaných nacistickým režimem – Svaz antifašistů dlouhodobě sleduje Bavorský úřad na ochranu ústavy a považuje ho za „největší levicí ovlivněnou organizaci v oblasti antifašismu“. Bild píše, že tato organizace bojuje proti všem nemarxistickým systémům včetně parlamentní demokracie, protože je považuje za „potenciálně fašistické“.

Od roku 1948 bylo členství v sociální demokracii neslučitelné se souběžným členstvím ve Sdružení pronásledovaných nacistickým režimem – Svazu antifašistů. V roce 2010, tedy po 62 letech, ho však stranická exekutiva SPD zrušila, což také vyvolalo kritiku.

Až do znovusjednocení Německa v říjnu 1990 dostávalo sdružení, které podle Bavorského úřadu na ochranu ústavy nadále udržuje styky s Komunistickou stranou Německa (DKP), finanční podporu z bývalé socialistické Německé demokratické republiky.

Tagy:
Německo migrace Turecko politika kritika Evropská unie extremismus ústava ministryně vnitra Olaf Scholz Nancy Faeserová Křesťanskodemokratická unie

Hlavní zprávy

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden
USA

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

20:01

Místo NHL do války? Hvězdného hokejistu zadržela ruská policie, měl se vyhýbat vojně

19:24

Lukašeko: Ukrajinci na nás vyslali rakety, zastavili jsme je

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.