Německá ministryně chce přijímat více migrantů. Odborníci na bezpečnost se děsí dopadů

Německé bezpečnostní orgány varují před migračními plány vlastní ministryně vnitra Nancy Faeserové. Konkrétně se jedná o její prohlášení, že chce vytvořit tzv. koalici ochotných mezi státy EU, které by přijaly více migrantů.

Nancy Faestrová svoji představu o „otevřené a humánní Evropě“ prezentovala naposledy minulý týden na neformální schůzce ministrů vnitra ve francouzském Lille, kde se řešila problematika migrace. Ministryně vnitra chce dle svých slov omezit nelegální migraci, ale na druhou stranu přijímat více migrantů, kteří hledají ochranu. „Jde nám o legální cesty, aby se lidé netopili ve Středozemním moři,“ prohlásila.

Mnozí odborníci na bezpečnost z toho ale příliš nadšení nejsou. V interním materiálu pro potřeby úřadu nového kancléře Olafa Scholze se bezpečnostní orgány v Německu obávají, že plány Faeserové budou mít znatelný dopad na příliv uprchlíků. S informací přišel nejčtenější německý deník Bild. Podle tohoto hodnocení, vedle vývoje v Turecku, Řecku, Afghánistánu a cílených akcí dalších států, naposledy Běloruska, bude zásadní pro tlak na pašerácké a uprchlické trasy především politika německé vlády.

„Koalice vstřícných členských států ministryně Faeserové by přímo ovlivnila rozsah nelegální migrace,“ varovali odborníci s odvoláním na Společné analytické a strategické centrum pro nelegální migraci po setkání s šéfem kancléřství Wolfgangem Schmidtem na začátku února.

Z toho prý vyplývá, že ono zatím neoficiální oznámení o podpoře skupin přijímajících uprchlíky z oblasti Středozemního moře by v budoucnu rovněž vedlo ke zvýšení migračního tlaku do zemí EU, především Německa.

Pro Faeserovou jde o druhou nepříjemnost v krátké době, když podobný rozruch vzbudil také její text v levicově extremistickém časopise „Antifa“ organizace Vereinigung der Verfolgten des Naziregimes – Bund der Antifaschisten (Sdružení pronásledovaných nacistickým režimem – Svaz antifašistů).

Faeserová nevysvětlila svůj text v Antifě

Už jen to, že západoněmecká vystudovaná právnička placená z peněz daňových poplatníků píše do média extrémní levice, pobouřilo nejen veřejnost, ale také politiky.

Ministryně totiž nikdy nevysvětlila, jak souvisí její angažovanost proti pravicovému extremismu s veřejnou kritikou její blízkosti k levicově extremistickému sdružení, které sleduje Úřad pro ochranu ústavy.

„Vždy jsem se jasně vymezovala proti pravicovému extremismu a všem nepřátelům otevřené společnosti – a budu v tom pokračovat,“ napsala jedenapadesátiletá Faeserová na sociální síti Twitter.

Na to reagoval Manfred Penz, generální sekretář CDU (křesťanští demokraté, pozn. red.) ze spolkové země Hesensko, odkud Faeserová pochází. „Nancy Faeserová jako šéfka zemské SPD (sociální demokracie, pozn. red.) několikrát prokázala, že je slepá na levé oko. Parlamentní frakce SPD opakovaně zlehčuje levicový extremismus a paní Faeserová ho svým příspěvkem dokonce podporuje. To je pro spolkového ministra vnitra nepřijatelné,“ uvedl Penz v rozhovoru pro Bild.

Odstupte, vyzval politický protivník

Ještě tvrději na Faeserovou zaútočil bývalý parlamentní státní sekretář předchozího ministerstva vnitra Stephana Mayera (CSU, bavorští křesťanští demokraté, pozn. red.). Ten v pátek požadoval „urychlenou omluvu spolkové ministryně vnitra a stažení onoho textu Faeserové“. Předseda hamburské CDU Christoph Ploss dokonce požaduje rezignaci ministryně.

Křesťanskodemokratický poslanec Markus Ferber upozornil: „Pokusy Faeserové o reformu evropské uprchlické politiky se stávají pro Německo bezpečnostním rizikem,“ a vzápětí pro Bild doplnil: „Spolkový ministr vnitra se angažuje pro naši zemi, a ne pro antifu.“

Nancy Faeserová několikrát prokázala, že je slepá na levé oko. Parlamentní frakce SPD opakovaně zlehčuje levicový extremismus a paní Faeserová ho svým příspěvkem dokonce podporuje. To je pro spolkového ministra vnitra nepřijatelné!

Sdružení pronásledovaných nacistickým režimem – Svaz antifašistů dlouhodobě sleduje Bavorský úřad na ochranu ústavy a považuje ho za „největší levicí ovlivněnou organizaci v oblasti antifašismu“. Bild píše, že tato organizace bojuje proti všem nemarxistickým systémům včetně parlamentní demokracie, protože je považuje za „potenciálně fašistické“.

Od roku 1948 bylo členství v sociální demokracii neslučitelné se souběžným členstvím ve Sdružení pronásledovaných nacistickým režimem – Svazu antifašistů. V roce 2010, tedy po 62 letech, ho však stranická exekutiva SPD zrušila, což také vyvolalo kritiku.

Až do znovusjednocení Německa v říjnu 1990 dostávalo sdružení, které podle Bavorského úřadu na ochranu ústavy nadále udržuje styky s Komunistickou stranou Německa (DKP), finanční podporu z bývalé socialistické Německé demokratické republiky.

Tagy:
Německo migrace Turecko politika kritika Evropská unie extremismus ústava ministryně vnitra Olaf Scholz Nancy Faeserová Křesťanskodemokratická unie