Nakupujte už teď, výbava pro školáky výrazně zdraží, varují ekonomové. Jak ušetřit?

Výbava pro školáky koncem srpna rapidně zdraží, varují ekonomové. Podle nich by proto měli rodiče nakoupit sešity, aktovky, přezůvky i cvičební úbory už teď. Rekordně drahá navíc bude podle odborníků i výbava pro prvňáčky. Kolik bude stát a jak na školních pomůckách ušetřit?

I když školní rok začne až za necelý měsíc, supermarkety už nyní lákají na nákup školních pomůcek. Ty podle ekonomů oproti loňskému roku zdražily přibližně o deset procent. Varují ale, že výrazné zvýšení cen teprve přijde.

„Zdražení zatím není tak výrazné. Prodejci ale budou zdražovat, až se přiblíží konec srpna a začátek září a zvýší se poptávka. Vliv bude mít i inflace, kterou prodejci mohou využít jako důvod svého zdražení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ceny školních pomůcek by podle něj tou dobou mohly vzrůst o dalších deset až patnáct procent.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Pavla Peterky nejvíce zdražují pera, pastelky a potřeby na výtvarnou výchovu. „Z měření statistického úřadu víme, že roste cena oděvů včetně obuvi. Vybavení na tělesnou výchovu tak bude jistě dražší než vloni,“ upozornil. Do konce srpna ale očekává nárůsty cen jen v jednotkách procent.

Nakupujte hned

I přesto se ekonomové shodli, že by rodiče měli zahájit nákup školní výbavy pro své děti co nejdříve. „Ideálně mnohem dříve, než činí normálně. Znamená to, že pokud budou nakupovat už v těchto dnech, udělají jedině dobře, protože se zřejmě vyhnou výraznému zdražení,“ zdůraznil Kovanda.

„To bohužel platí teď pro jakoukoliv věc, že když ji koupíme dnes, bude levnější než za měsíc. V maloobchodních prodejnách ceny jen tak dolů nepůjdou. A i kdyby se zlevnila cena vstupních materiálů, řetězce na snižování ceny nebudou reagovat tak ochotně,“ myslí si Peterka.

Nákup se podle něj v současné době navíc vyplatí i z pohledu cash flow. „V září budou mít rodiče spoustu dalších výdajů a na podzim by měli šetřit na energie. Pokud v létě třeba nejedou na dovolenou, tak se jim budou prostředky hledat lépe než na podzim,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.

Za prvňáka utratíte přes sedm tisíc

Cena za výbavu pro prvňáka bude letos rekordní, zejména pokud jde o prvorozené dítě, předpovídají ekonomové. „Poprvé v historii to bude v průměru přes 7 000 korun. Přitom ještě loni to bylo pod hranicí sedmi tisíc,“ upozornil hlavní ekonom Trinity Bank.

„Aktovka dneska stojí přes dva tisíce korun, to je velká položka, ale pak musíte započítat sešity, obaly na sešity, přezůvky, boty na tělocvik. Jsou věci, bez kterých se děti neobejdou. Zdražily i školní obědy, které se navíc platí celoročně. Zdraží i školy v přírodě nebo školní výlety. S tímto výdajem ale není třeba počítat hned v září, spíš až během školního roku, ale rodiče by na něj měli být připraveni, tedy musí si něco odložit stranou,“ vyjmenoval Kovanda.

Podobně to vidí i Peterka. „Samozřejmě záleží, co se rodiče rozhodnou prvňáčkovi nakoupit. Pokud budou kupovat vše nové, pak se i přes nejlevnější alternativy nedostanou pod tři tisíce korun,“ upozornil.

Druháci nebo třeťáci ale mohou v průměru vyjít skoro o polovinu levněji, pokud už nějaké vybavení mají. „Záleží na tom, co je potřeba kupovat, ale může to být třeba 3 500 korun. Rodič bude kupovat asi zase sešity, bude muset dokupovat obaly, bude platit školní obědy a také se dá počítat s tím, že dítě bude potřebovat nové cvičební úbory. A to minimálně na prvním stupni, protože tam děti ještě relativně rychle rostou. Takže bych to odhadoval na polovinu nebo mírně pod polovinou cenové nálože, která je na prvňáčka,“ vypočítal Kovanda.

Peterka upozornil, že pokud budou rodiče chtít dětem z bezpečnostních či jiných důvodů pořídit telefon, musí samozřejmě počítat s tím, že si připlatí další tisíce korun.

Jak na školní výbavě ušetřit?

Ekonomové pro CNN Prima NEWS uvedli několik rad, jak mohou rodiče na školních pomůckách ušetřit:

  • Nákup přes internet

Podle Kovandy se vyplatí nákup přes internet. „Internetové obchody budou lákat klienty, protože u nich dochází k částečnému odlivu po pandemii zpátky do kamenných obchodů. Nabídka na internetových obchodech tedy může být atraktivní. Navíc na internetových srovnávačích lze provést srovnání cen, což se v tuto dobu určitě vyplatí,“ doporučil. Do školního roku zbývá ještě několik týdnů, takže je podle něj dost času i na případné zádrhely v dodání.

  • Nešetřete na aktovkách

Šetřit na aktovkách se podle Kovandy nevyplatí. „Sice mohou rodiče dosáhnout nějaké úspory, ale za půl roku budou kupovat novou. Takže se jim to nakonec prodraží,“ vysvětlil.

  • Musí mít dítě ve škole obědy?

Obědy ve škole jsou samozřejmě také výrazným výdajem, v tomto případě pomůže domácí strava, pokud je to možné. „Rodiče si mohou rozmyslet, zda třeba nebudou ochotni připravovat jídlo pro děti prarodiče. Nebo když si budou rodiče připravovat jídlo pro sebe, tak udělají další porci i pro děti, to je téměř neznatelný nárůst nákladů,“ doporučuje Kovanda.

  • Konec školních výletů

Někteří rodiče podle něj budou nuceni připravit své potomky o výlety nebo školy v přírodě. „Z hlediska investic do rozvoje dítěte to asi není úplně rozumné, ale pokud rodiče přijdou o zaměstnání nebo čelí nějakému náhlému nárůstu cen energií, tak je to řešení,“ navrhl.

  • Co nejlevnější varianty

Ekonomové se shodují v tom, že děti nepotřebují zbytečně drahé a zdobené sešity nebo penály. Rodiče jim mají kupovat co nejlevnější varianty.

  • Dědit po sourozencích

Další obvyklou radou odborníků je, aby děti dědily výbavu po starších sourozencích, jestli nějaké mají. Mohou si ji také měnit nebo kupovat od známých, případně v bazarech.

  • Nákup ve slevách

Lidé mají školní výbavu také nakupovat ve slevách, které mohou hledat například v reklamních letácích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství