Generál Petr Pavel kritizoval vládu. Pomáhá pomalu a lidem, kteří to nepotřebují

Tisková konference Petra Pavla

Tisková konference kandidáta na prezidenta Petra Pavla

Vládní protikrizová opatření jdou dle prezidentského kandidáta Petra Pavla sice správným směrem, většina z nich je však opožděná a špatně zacílená. Jeden z favoritů nadcházející volby nové hlavy státu v úterý zároveň konstatoval, že by stát mohl vynakládat méně prostředků, avšak efektivněji. Jako příklad uvedl příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun, jenž dle něj získalo mnoho lidí, kteří ho nepotřebují, zatímco dalším nestačil.

„Vláda podniká kroky, které sice jdou správným směrem, ale mnohdy s několikaměsíčním zpožděním. A plošně, nikoliv adresně,“ odpovídal Pavel na otázku, jak hodnotí aktuální kroky kabinetu Petra Fialy (ODS).

„Prostředky často šly lidem, kteří takovou pomoc nepotřebovali. Kdyby to bylo adresné, bylo by možné s menšími prostředky dosáhnout většího efektu,“ rozváděl svou myšlenku. Jako příklad uvedl příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun. „Přídavek šel mnoha lidem, kteří ho nepotřebují, ale mnoha zase nestačil,“ doplnil.

Jakým chce být prezidentem?

Sám by se prý snažil plnit roli aktivní hlavy státu. „Úloha prezidenta je dle mého aktivní, avšak nezasahující do kompetencí vlády. On se může účastnit jejích jednání, organizovat poradní fóra, kdykoliv se sejít s premiérem nebo ministrem,“ řekl Pavel s tím, že by se prezident neměl omezovat pouze na „případná veta zákonů nebo mediální kritiku.“

Co se týče jeho možných spolupracovníků na Hradě, je podle Pavla zatím příliš brzy na to, aby zmiňoval jakákoliv jména. „Konkrétní představu mám. S některými jsem i mluvil, ale taková situace je ještě daleko. V okamžiku domluvy, a s jejich souhlasem, jejich jméno rád zveřejním,“ pokračoval Pavel.

V případě svého zvolení by se pak snažil naslouchat všem subjektům, které jsou přítomny v Poslanecké sněmovně. „S každou stranou, která bude ochotna ke konstruktivní debatě, jsem připraven komunikovat. Pokud by měli jakýkoliv věcný návrh a ochotu o něm debatovat,“ uzavřel Pavel.

Tagy:
ODS kandidát Petr Pavel Pavel Fischer vláda vláda Petra Fialy Poslanecká sněmovna ČR volby prezidentské volby generál pavel