Zastavte toho banditu teď, nebo se připravte na nejhorší, varuje Putinův bývalý vězeň

Michail Chodorkovskij

Kdo zastaví Putina? Rozhovor s bezpečnostním analytikem Tomášem Pojarem

Se současným prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem vedl soukromou válku téměř 20 let. Skončil ve vězení a po deseti letech byl z Ruska vyhoštěn. Někdejší přední ruský byznysmen Michail Chodorkovskij nyní před současným vládcem Kremlu důrazně varuje.

„Řekl bych, že člověka, který mi tohle všechno provedl, dobře znám. A proto se se zoufalstvím dívám na poraženecký přístup západních lídrů, jako jsou Joe Biden, Emmanuel Macron a Naftali Bennett,“ začíná Chodorkovskij svůj komentář, který napsal pro prestižní časopis The Economist.

Sám prý nemůže posoudit, jak západní protiruské sankce vnímá elektorát zmíněných politiků, avšak velmi dobře ví, jak jsou vnímány Vladimirem Putinem, který s některými z nich zasedl u svého dlouhého stolu. „Přiletěli do Moskvy, volali mu, vyzvali ho, aby přestal, ale zároveň ho ujistili, že nebudou zasahovat ani podnikat akce, které by mohly být vnímány jako provokace. Prezident všechny tyto slabosti vidí a to je extrémně nebezpečné,“ pokračuje Chodorkovskij.

Síla je Putinův modus operandi

Část problému podle něho spočívá v tom, že současní vůdci západních zemí nikdy nejednali s násilníky. Jejich zkušenosti a vzdělání se týkají interakcí mezi státníky. Principem chování těchto lidí je, že obě strany si vzájemně ustupují v zájmu svých voličů nebo subjektů. Válka je pro ně zlo a použití síly je až poslední možností.

Jenže to není případ Vladimira Putina. „Vychovala ho KGB. Organizace, která se spoléhala na sílu a nerespektování zákona. Při práci na radnici v Petrohradu na počátku 90. let byl zodpovědný za neformální interakci donucovacích orgánů s gangstery. Petrohrad byl v té době v Rusku vnímán stejně jako Chicago během prohibice. Místo pašované whisky gangsteři prodávali drogy a ropu,“ píše dále někdejší vlivný ruský byznysmen.

Časy se změnily, ale Putinovy způsoby řešení problémů zůstaly, tvrdí Michail Chodorkovskij. Vzpomíná mimo jiné na případy vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, otravu Skripalových nebo opozičního předáka Alexeje Navalného.

„Takové činy jsou v prezidentových kruzích normou, protože je od přírody násilník,“ píše Chodorkovskij s tím, že i po více než 20 letech u moci si Putin stále pěstuje image sebevědomého siláka. „Bandita ale zůstane banditou. Je strašlivou chybou v něm vidět normálního státníka. Zahraniční partneři Ruska obrovsky selhávají, když si to neuvědomují,“ pokračuje vyhoštěný Rus.

Na řadě je Pobaltí a Polsko

Chodorkovskij se ve svém komentáři odvolává na bohaté zkušenosti s jednáním s bandity. Tvrdí, že po deseti letech strávených po ruských věznicích zjistil, že nejnebezpečnější je ukázat jim jakoukoli slabost nebo nejistotu.

„Jakýkoli krok směrem k jejich požadavkům, bez jasné demonstrace síly, bude vnímán jako slabost. Podle jejich logiky, pokud západní země říkají, že se Ukrajiny nevzdají, a přesto přesně to dělají, znamená to, že jsou slabé. A proto je pravděpodobné, že se Putin zaměří na jiné sousedy, jako je Estonsko, Lotyšsko, Litva a Polsko, kteří byli dříve také součástí ruské říše,“ varuje Chodorkovskij.

Západ musí podle něho pochopit, že Putin ve své hlavě neválčí s Ukrajinou, ale s Amerikou. A postoj USA a NATO vnímá jako ustupování. „A není jediný, kdo to takto vnímá. Další bandité také čekají, až na ně přijde řada. Balkán je opět neklidný, pohyb je v Podněstří, Írán útočí na americké základny,“ píše vyhoštěný podnikatel.

Putinův oponent ví, že ze strany USA a NATO v určitém okamžiku přijde protiakce, ale do té doby se dál nechávají okopávat. „Jenže Putin si hned neuvědomí, že to USA a NATO budou myslet vážně a to znamená, že je pravděpodobná ještě mnohem horší a rozsáhlejší válka,“ varuje Chodorkovskij. A jako důkaz předkládá například vojenskou kampaň v Čečensku v roce 1999, Gruzii 2008 a anexi Krymu v roce 2014. To vše bylo Putinem rozpoutáno, aby zvedl své hodnocení v očích veřejnosti, ale aby také ukázal světu, že se jen tak něčeho nezalekne, je přesvědčen Chodorkovskij.

Odmítáním bezletové zóny Putinovo sebevědomí roste

Válka na Ukrajině podle něho způsobí nejméně deset let hospodářského úpadku Ruska. Jestliže se Putinovi podaří zmocnit se Ukrajiny, bída v Rusku bude pokračovat, protože budou pokračovat i západní sankce a ruská korupce. Nálada obyvatel se bude zhoršovat a v roce 2024 budou prezidentské volby.

„Jaké je pravděpodobné řešení pana Putina? Bude to další ‚speciální operace‘. Moldavsko je příliš malé, takže pravděpodobně bude v pobaltských státech nebo v Polsku. Pokud pana Putina nezastaví ve vzduchu nad Ukrajinou, NATO s ním bude muset bojovat na zemi,“ varuje Michail Chodorkovskij. Podle něho Putin trpí maniakální psychózou.

„Je posedlý historickou postavou jako Stalin. U své brány do Kremlu umístil obrovskou sochu prince Vladimíra, tvůrce Ruska. Ale není sebevrah, jinak by neseděl na druhém konci 20 stop dlouhého stolu než jeho kumpáni. Jaderné zbraně použije pouze tehdy, pokud bude věřit, že nedojde k žádné reakci. Ale každým dnem, kdy NATO odmítá bezletovou zónu nad Ukrajinou, jeho sebevědomí roste,“ uzavřel Chodorkovskij svůj nepříliš optimistický text.

Tagy: