Migrant z Afriky přelstil německý systém. Bezmocné úřady mu vyplácí desítky milionů na dávkách

Nigerijec počítá peníze

Pan Hotovost, takovou přezdívku má Jonathan A., Němec s nigerijským migračním původem. Ročně inkasuje více než 1,5 milionu eur (37,5 milionu korun) na sociálních dávkách. Neuvěřitelnou sumu získal dokonalým podvodem a úřadům nezbývá nic jiného, než bezmocně přihlížet, píše web týdeníku Focus.

Jonathan uznal ženám různých afrických národností otcovství jejich dětí. Vzhledem k tomu, že má německé občanství, všechny jeho formální děti a jejich matky automaticky dostanou v Německu povolení k pobytu a současně jim vzniká nárok na finanční pomoc od německého státu.

ČTĚTE TAKÉ: Dostali peníze a nemusí do práce, myslí si Němci o běžencích z Ukrajiny. Integrace je malér

V současné chvíli stojí Jonathanova 94členná rodina Německo, respektive německé daňové poplatníky, více než 1,5 milionu eur ročně (37,5 milionu korun) a pohádkovou sumu utrácí, jak se mu zlíbí. Jeho ženy a děti z dané částky ovšem nemají ani cent, píše Focus.

Naopak se zdá, že Jonathanovi jeho ženy platí jakýsi „honorář“ za právo pobytu, takže jeho příjem je ještě vyšší než celkové dávky sociální pomoci. Zahraničním médiím se podařilo dohledat případ jedné z jeho žen, která má dvě děti, a každý měsíc na jeho konto poukazuje 388 eur (8 375 korun).

Jonathan A. se svým podvodem nijak netají. Jako by se chtěl vysmívat německému daňovému poplatníkovi. Na sociálních sítích pravidelně zveřejňuje příspěvky zachycující jeho luxusní život. Občas předvede svůj vozový park, kde nechybí BMW řady 3, SUV Mercedes nebo sedan Audi. Někdy se natáčí, jak ve své staré domovině Nigérii rozdává bankovky davům, popisuje deník Bild.

Navzdory všem zjištěním mají úřady svázané ruce. Jakmile bylo jednou otcovství uznáno, podle německého práva ho již nelze zrušit. Dokonce i v extrémních případech, například po prokázaném zneužívání dětí, zůstává otcovství nedotčeno.

Případ Jonathana A. není ojedinělý. Televize ZDF uvedla, že škody způsobené sociálními podvody dosahují podle jejich výpočtu z roku 2023 sumy ve výši 20,5 miliardy eur.

V Německu se ke zmíněným excesům využívá právní mezera k podvodnému získávání povolení k pobytu a sociálních dávek. Muži uznávají otcovství dětem ze zahraničí, se kterými nejsou v příbuzenském vztahu. V praxi to znamená, že tyto děti a jejich matky dostávají právo pobytu v Německu. Matriční úřady jsou bezmocné, protože bez jednotného občanského systému nelze zjistit, kolik dětí už muž uznal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Německo nebude financovat UNRWA

Tagy: