reklama

Poslanec STAN: Farského cesta? Není to šťastné, osobně bych si nedovolil jet

Stáž 1. místopředsedy hnutí STAN Jana Farského na univerzitě v USA není šťastná. Na tom se shodli hosté pátečního pořadu Divoká karta. Tomáš Müller, poslanecký nováček z hnutí STAN, svého kolegu nešetřil a prohlásil, že by si to osobně krátce po volbách nedovolil. Farský nadále plánuje do Spojených států na prestižní stipendium odjet.

reklama

„Určitě je to trochu nešťastné, když takto krátce po volbách někam odjede. Musí si to voliči rozhodnout sami, zda to byl podvod,“ řekl k americké stáži Farského jeho stranický kolega a nově zvolený poslanec Tomáš Müller.

„Sám za sebe – já bych si to nedovolil, jet na takovou dlouhou dobu pryč,“ doplnil zákonodárce STAN, ale jedním dechem dodal, že Farského rozhodnutí chápe a má za to, že po návratu bude díky novým zkušenostem a poznatkům moci být pro hnutí i českou politiku větším přínosem. Müller by nejel i kvůli tomu, že je ve vysoké politice nováčkem. To Farský je ve Sněmovně už od roku 2010.

Za příliš šťastné rozhodnutí nepovažuje americkou stáž Farského ani kolega z vládnoucí koalice Miroslav Záborský (KDU-ČSL). „Osobně si myslím, že není šťastné, pokud poslanec odjede na osm měsíců do zahraničí,“ poznamenal. Na druhou stranu však ocenil, že se k situaci Farský postavil a plat chce dávat na charitu. „Jestli by měl skládat mandát, to si nejsem jistý,“ dodal poslanec lidovců ve vysílání CNN Prima NEWS.

S tvrdou kritikou naopak nešetřil opoziční zákonodárce Lubomír Brož (ANO). „Samozřejmě, že to je nefér. Já bych byl určitě přísnější,“ řekl na úvod. Lidsky podle svých slov Farského chápe a souhlasí, že stáž na univerzitě v USA pod záštitou Fulbrightova stipendia je obrovská příležitost. Vadí mu ovšem, že Farský o stáži neinformoval už před volbami. Podle něj to měli voliči před říjnovým hlasováním vědět.

Brož připomněl, že s kritikou vůči Farskému se ozval i bývalý ministr financí a člen koaliční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Není to jen problém pana Farského. Háže to špatné světlo i na nás politiky,“ dodal.

Poslanec ANO: Financování STAN se snaží bagatelizovat

V pořadu Divoká karta se řešilo i problematické financování hnutí STAN. Partaj, v jejímž čele stojí 1. vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan, měla přijmout dary od společností, které mají zahraniční vlastníky. S jedním z darů je navíc spojen trestně stíhaný člověk. To hlasitě kritizují opoziční ANO a SPD.

Nováček mezi poslanci ANO považuje tuto záležitost za vážnou a obvinil STAN, že se ji „snaží bagatelizovat“. „Ctíme presumpci neviny, ale existuje tu i politická rovina,“ poznamenal Brož s tím, že současná vláda hovoří o transparentnosti „a najednou přichází velké sponzorské dary s nejasnou zahraniční kyperskou strukturou“. „I Ivan Bartoš (předseda Pirátů) se přidal a vyzval pana Rakušana, aby to vysvětlil,“ dodal opoziční poslanec.

Müller zopakoval stanovisko hnutí. STAN rozhodnutím přijmout ony dary prý zákon o financování politických stran neporušilo. „Co mám informace z vedení, tak jsme neporušili zákon a jsme pro to, aby se to řádně prošetřilo,“ reagoval poslanec s tím, že hnutí je připraveno zmíněné finance vrátit.

Podle lidoveckého zákonodárce jde primárně o věc hnutí STAN. „Nemám na to pevný názor. Kauza je velmi čerstvá,“ uvedl Záborský.

Tagy:
politika Vít Rakušan STAN financování Poslanecká sněmovna hnutí ANO KDU-ČSL Jan Farský univerzita USA stáž Divoká karta Tomáš Müller Miroslav Záborský Lubomír Brož

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama