reklama

Ukrajinci, bojte se, bude to jen horší. Hackerský útok vyřadil kyjevské vládní weby

Ukrajinu v pátek zasáhl silný hackerský útok, s největší pravděpodobností vedený z Ruska. Výpočetní teror se zaměřoval na kyjevské vládní weby. Hlavní webové stránky ministerstva zahraničí či školství se tak ocitly mimo provoz. Hackerský útok provázely výhrůžné zprávy s jasnou konotací ukrajinsko-ruské krize.

reklama

„Naši specialisté pracují na obnově sítě, kybernetická policie mezitím zahájila vyšetřování,“ komentoval hackerský útok mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko s tím, že ačkoli ještě nejsou k dispozici bližší podrobnosti, je prakticky nemožné nepodezírat z agrese Rusko.

Vztahy obou zemí jsou významně napjaté už od loňského listopadu, kdy se začala Ukrajina obávat ruského převratu či invaze. Obavy pak přiživil ruský přesun zhruba sta tisíc vojáků blíže k hraniční linii.

Hackerský útok provázela řada symbolických narážek, které lemují právě spor Ruska a Ukrajiny o územní celistvost. Na adrese kyjevských vládních webů tak člověk narazil například na přeškrtnutou ukrajinskou vlajkou či škrtnutý obrys ukrajinského území. Informoval o tom britský list The Guardian.

„Ukrajinci! Veškeré informace o vás jsou právě veřejné. Bojte se a očekávejte, že to bude horší. Jako vaše minulost, přítomnost i budoucnost,“ hrozili neznámí hackeři.

Útok pobouřil i Josepa Borrela, vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Tento týden se nesl ve znamení diplomatických tahanic mezi Západem a Ruskem. Přílišný posun ale jednání nepřinesla. USA i NATO odmítly ruské požadavky na nerozšiřování Severoatlantické aliance, čímž Moskva podmiňovala zmírnění napětí na východě Evropy.

Rusové mezitím chystají u hranic s Ukrajinou další vojenské cvičení. O tom, jak by případný přímý střet Moskvy a Kyjeva mohl dopadnout, jsme psali zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama