reklama

Extrémní vítr dosáhne v Česku síly orkánu. Bouře Ignatz už řádila ve Francii i Německu

Po několika slunečných dnech přijdou ve čtvrtek přeháňky nebo rovnou déšť. V platnosti je zejména výstraha před silným větrem, který bude dosahovat rychlosti až 125 km/h a meteorologové hlásí vysoký stupeň nebezpečí. Odborníci doporučují lidem, aby si zajistili okna i volně uložené věci v okolí domů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Extrémně silný vítr s sebou přináší bouře Ignatz, která už řádila ve Francii i Německu, kde hrozí i vznik tornád. Výstraha před silným větrem s nárazy kolem 90 km/h, na horách až 125 km/h, což je síla orkánu, platí až do večerních hodin. Poté by mělo foukat mírněji.

Vysoký stupeň nebezpečí platí pro celý Středočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj, také Prahu a část Jihočeského a Ústeckého kraje a okolí Jeseníku i Krnova. Nižší stupeň pak meteorologové vyhlásili ve zbývajících krajích kromě Zlínského a části olomouckého a jihomoravského regionu.

Odborníci varují před poškozením stromů, škodami na majetku a přerušením elektrického vedení. Hrozí také úrazy a komplikace v dopravě, případně převrácení nákladních aut. Doporučují zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Zároveň by lidé měli omezit vycházky a nezdržovat se v okolí starších budov nebo větších stromů a stožárů.

„Nechodit do lesa a nepřibližovat se ke spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry,“ stojí ve výstraze.

V pátek bude až 15 °C

Ve čtvrtek bude jinak oblačno až zataženo, na většině území hrozí déšť, přeháňky a ojediněle bouřky. Odpoledne a večer bude srážek a oblačnosti postupně ubývat. Nejvyšší teploty budou od 14 do 18 °C, na horách kolem 11 °C.

Noc na pátek bude většinou oblačná až polojasná, opět s ojedinělými přeháňkami. Jen v Čechách má být podle meteorologů přechodně až zataženo s přeháňkami, v polohách nad 1 000 metrů může i sněžit. Nejnižší teploty klesnou na 6 až 2 °C. Vát bude čerstvý západní až jihozápadní vítr o rychlosti 25 km/h. Na horách bude nárazový s rychlostí kolem 70 km/h, v noci ale oslábne.

V pátek čekají přeháňky zejména obyvatele na jihu republiky. Večer budou přeháňky postupovat přes celé Čechy, oblačnosti bude přibývat od severozápadu. V polohách nad 900 metrů budou přeháňky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty se budou pohybovat v rozmezí 8 až 12 °C, na jihu Moravy dokonce až 15 °C. Výstraha před silným větrem by už v platnosti být neměla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama