KOMENTÁŘ: Ředitel hasičů hledá asistentku. Dostane pokutu za diskriminaci mužů?

Zhruba ve stejné době, kdy hospodský z Českých Budějovic vyvěsil oznámení, že hledá servírku, začal generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS ČR) Vladimír Vlček shánět asistentku. Výčepní si za údajnou diskriminaci mužů vysloužil od Státního úřadu inspekce práce tučnou pokutu 20 tisíc korun. Napaří kontroloři stejnou sankci i nejvýše postavenému českému požárníkovi?

Výčepní Jan Dobiáš z Českých Budějovic si na okno hostince vylepil inzerát: „Přijmu účtující servírku.“ Státní kontrola neváhala a muže obvinila z přestupku. „Přišly dvě ženy z inspektorátu, a řekly, že to je diskriminační vůči mužům,“ postěžoval si médiím hospodský. Mluvčí Státního úřadu inspekce práce posléze CNN Prima NEWS napsal, že „hlediska pro výběr zaměstnanců musí zaručovat rovné příležitosti všem“ a také, že inzerát byl diskriminační.

Inspektorát ovšem káže vodu a pije víno. Zacílil na živnostníka, zatímco i v eráru se diskriminují muži. Například generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS ČR) Vladimír Vlček nechal na stránkách sboru vyvěsit oznámení, že hledá „asistentku generálního ředitele HZS ČR“. Výhradně ženu, muž by si asi s prací po boku prvního hasiče v Česku nedokázal poradit.

Ale co vlastně tak výhradně „ženského“ vyžaduje náplň práce asistentky šéfa požárníků? Prvním úkolem má být „zajišťování chodu kanceláře generálního ředitele“. Tak samozřejmě, muži jsou lemplové a bordeláři. Nezodpovědní floutkové, kteří se v kanceláři moc neohřejí a spíš věčně chodí hulit před hasičárnu. A těžko tak mohou zajistit správný chod generálního sekretariátu.

Druhý bod náplně práce: „Příprava a kompletace podkladů pro jednání generálního ředitele.“ Znáte to, jací jsou chlapi. Vezmou si ty papíry večer do hospody, že to nějak zkompletují, ale jak hasí žízeň, kompletaci nějak popletou a šéf má druhý den jen komplikace.

Třetí požadavek je podobný: „Zajišťování administrativní činnosti pro generálního ředitele.“ A dokážou vůbec muži naťukat text na psacím stroji? Respektive do klávesnice, neboť důvěryhodné zdroje z vedení HZS tvrdí, že psací stroje na ředitelství byly konečně vyměněny za počítače díky charitativnímu daru Andyho Formana ze Spojených států, který nelibě nese, jak jeho otec ve filmu Hoří, má panenko zostudil československé požárníky. No nic, chlapům ťukání do klávesnic nejde, nikdy nešlo a ani nepůjde. Tohle je práce pro ženské, muž patří ke sbíječce.

A poslední bod náplně práce pro asistentku: „Provádění zápisů z pracovních jednání generálního ředitele.“ Není to vlastně totéž jako „zajišťování administrativní činnosti pro generálního ředitele“? Zdá se, že na ředitelství hasičského sboru až tolik práce není, ale aby se to nepoznalo, dostane jeden druh pracovní činnosti několik eufemistických názvů. Proč ne, tohle je na domluvě generálního s novou asistentkou a žádný chlap jim do toho nebude kecat! A navíc v hasičském sboru žádného asistenta neshánějí.

A co s tím vším teď udělá ženská hlídka z inspektorátu práce? Hasiči a státní úředníci jsou na jedné lodi, výplaty si berou ze státní kasy, takže celá kauza už od svého počátku smrdí střetem zájmů a nenápadným shozením ze stolu. Diskriminace mužů na ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR kontrolory jaksi z principu nepálí, a tak problém ani nehasí. Co je ale tak strašně pálilo v Českých Budějovicích, když hospodskému napařili pokutu 20 tisíc korun?

Nic proti genderové rovnosti, když chce ale někdo v hospodě přijmout servírku a v kanceláři asistentku, je to nutné za každou cenu hodnotit jako diskriminaci práv opačného pohlaví? Pokud ano, bude muset těžební firma OKD shánět posily následujícím inzerátem: „Přijmeme horníky a hornice.“ A co když se heterosexuální třicátník rozhodne, že si najde novou přítelkyni s pomocí seznamek na sociálních sítích? Aby neriskoval pokutu od inspektorátu práce a nediskriminoval muže, musí teď v inzerátu uvést: „Hledám partnerku či partnera na celý život.“

Tagy:
hasiči restaurace České Budějovice CNN Prima NEWS diskriminace hospoda Hasičský záchranný sbor OKD rovnost pohlaví Vladimír Vlček generální ředitel inzerát Inspektorát práce Jan Dobiáš

Hlavní zprávy

ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:09

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, kterého podezírá z vlastizrady

21:54

Ukrajinci zaútočili na ruské sklady, zničili dron za miliony dolarů

21:38

USA ohlásily další pomoc pro Ukrajinu

21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.