Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Ministerstvo zdravotnictví předobjednalo 700 tisíc dávek od firem Pfizer a BioNTech pro děti od 5 do 11 let, což je zhruba pro 80 procent těchto dětí. „V rámci kolektivní imunity a zabránění šíření viru ve společnosti očkování dětí smysl dává,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

S tím nesouhlasí imunolog Jiří Šinkura, podle kterého jsou děti ideální živé vakcíny. „Děti mají nižší zastoupení receptorů AC2, což jsou ty, na které se váže virus, a obvykle mají ty virové dávky nižší. To znamená, když někoho nakazí, tak ho nakazí nižší dávkou, a to je výhodné i pro seniora,“ podotkl imunolog.

Pediatři se ohledně tohoto tématu neshodnou. Podle dětské lékařky a místopředsedkyně vakcinologické společnosti Hany Cabrnochové je dobré mít vakcínu i pro tuto věkovou kategorii. „Ministerstvo bych pochválila, že zajistilo očkovací látku. V době, kdy bude mít registraci rozšířenou pro věkovou kategorii nad pět let, bude nepochybně zvažovat i přínosy doporučení pro Česko,“ uvedla s tím, že zatím se ví, že je vakcína bezpečná a účinná pro tuto věkovou kategorii.

Děti pak budou dostávat speciální vakcíny. Dětská lékařka Jana Urbanová je však k očkování dětí skeptická. „Vakcína je stále experimentální, nikdo jí tento status neodebral. Poslední fáze testu končí u dětí v kategorii dvanáct let a výše v květnu roku 2023. Pro kategorii do dvanácti let pak v září roku 2023. Všichni naočkovaní jsou tak součástí testu,“ podotkla. Zdůraznila, že se vakcíny vyvíjejí pět a více let.

„Sbírat údaje o bezpečnosti vakcíny za jeden rok a říci, že je bezpečná, je troufalé,“ myslí si. Doplnila, že následky po vakcinaci u dětí se mohou vyvíjet s delší latencí. „Několika měsíců i roků, “ uzavřela.

Unáhlené řešení?

S očkováním těch nejmenších dětí by počkali i někteří ministrovi kolegové a členové sněmovního výboru pro zdravotnictví. „Zda objednat dětské vakcíny nebylo unáhlené, se teprve ukáže. Máme velký počet nenaočkovaných občanů v rizikových skupinách a předjímat očkování dětí je v tuto chvíli nadbytečné,“ myslí si Petr Třešňák (Piráti).

Opatrná by byla i Alena Gajdůšková. „Očkovat ano, ale u dětí bych byla opatrná,“ podotkla. Podporu pro svůj plán očkovat děti od pěti let má ale ministr třeba u opozičního lékaře a poslance ODS Bohuslava Svobody. „Já si myslím, že je důležité takto malé děti očkovat. A já sám své děti ve věku 8 a 11 let nechám naočkovat,“ sdělil.

Podle Vlastimila Válka (TOP 09) má ministerstvo rezervy s očkováním i třeba mezi vysokoškolskými studenty. „Doufám, že úvaha na ministerstvu nebyla taková, že kašlou na vysokoškoláky, cizince a seniory, a tak se zkusí vrhnout na 5leté děti,“ uvedl. Vojtěch však reagoval tím, že od rodičů dětí mladších 12 let dostává velké množství požadavků.

Podle rodičů, které CNN Prima NEWS oslovila, není však očkování dětí namístě. „Možná až budou starší, v pěti letech je moc brzy,“ uvedla oslovená matka. Jeden z otců pak sdělil, že by počkal, až bude dětem patnáct let. „Ať se pak děti rozhodnou samy,“ dodal. Opatrní by s očkováním dětí byli i komunisté nebo hnutí SPD Tomia Okamury.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mobilizace se zvrtává, děsí i KHL: Lži, povolávají také hráče, volá o pomoc kustod
Rusko

Mobilizace se zvrtává, děsí i KHL: Lži, povolávají také hráče, volá o pomoc kustod

Vyhlášená částečná mobilizace vyděsila statisíce Rusů. Skupují last-minute letenky za přemrštěné částky, auty prchají do Gruzie, Kazachstánu nebo Mongolska, jeden muž se dokonce zoufale pokusil dostat do Estonska na paddleboardu. Tuší totiž, že se stav pohotovosti nemusí týkat jen osob s předchozími vojenskými zkušenostmi, jak avizoval Kreml. Což dokládá i vzkaz kustoda klubu Kunlun hrajícího hokejovou KHL.

Pospíšil se opřel do Pirátů: Nejsou nám nadřazení, přesto si diktují. Jednají nečestně
Komunální volby

Pospíšil se opřel do Pirátů: Nejsou nám nadřazení, přesto si diktují. Jednají nečestně

Povolební vyjednávání v Praze jsou teprve na začátku, už nyní však přichází první střety. Piráti, kteří ve volbách obsadili třetí místo, vítězné koalici Spolu diktují podmínky. S tím zvolený zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu 360° silně nesouhlasil. Možnému spojenci vyčítá, že jedná nečestně a v médiích zmiňuje pouze tu nejlíbivější podmínku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:40

AP: Zemědělství v první linii: bomby narušily klíčový ukrajinský průmysl

05:20

Reuters: USA připravují novou vojenskou pomoc Ukrajině

05:04

Zelenskyj: Ukrajina bude bránit své lidi, kteří žijí na okupovaných územích

04:48

V Praze a další desítce měst se bude demonstrovat proti vládě

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Celá Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian bez proudu. Zesilující bouře teď míří na Floridu

Poté, co se Kubou přehnal hurikán Ian, zkolabovala na ostrově elektrická síť a celá země zůstala bez proudu. S odvoláním na úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Živel udeřil v úterý na západní část Kuby jako hurikán třetí kategorie z pěti, úřady kvůli němu nechaly evakuovat na 50 000 lidí. Bouře nyní míří na americkou Floridu a panují obavy, že by mohla nad mořem zesílit na hurikán čtvrté kategorie.

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.