reklama

Osobní lockdown i vrchol pandemie. Poslanci předpověděli, jak budou vypadat Vánoce

Před rokem byly až na výjimky zavřené obchody, letos nakupujeme v době krátce před adventem téměř bez omezení. Jak ale budou vypadat samotné svátky? Poslanci Tom Philipp (KDU-ČSL), Karla Maříková (SPD) a Jiří Mašek (ANO) představili v pořadu 360° na CNN Prima NEWS své predikce.

reklama

Epidemie v Česku sílí, ve středu přibylo rekordních 25 684 nově nakažených covidem. Pro porovnání, před rokem, kdy se mohlo scházet maximálně šest lidí, byla čísla téměř šestkrát nižší.

„Pokud vyjdou prognózy pana Duška (ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, pozn. red.), okolo Vánoc bude pandemie vrcholit. Bude ve zdravotnických zařízeních přes 10 tisíc pacientů,“ uvedl lidovec Tom Philipp.

Také Mašek nebyl příliš optimistický, přesto věří, že Vánoce budou lepší než loni. „Měli bychom se soustředit na ochranu rizikových skupin. Bylo by dobré, kdyby si tyto osoby udělaly takový osobní lockdown a snažily se chránit své zdraví,“ apeloval.

Rozdíl oproti loňskému roku vidí stejně jako většina odborníků v přítomnosti očkování. „I když je mutace delta snáze přenosná, máme přesto méně klinických případů,“ zhodnotil.

Maříková z opoziční SPD si myslí, že současnou vlnu už nezastavíme. „Jak se bude vyvíjet, bude záležet na lidech. Neočekávám, že si senioři udělají osobní lockdown. Ale apelovala bych na lidi, co navštěvují tyto skupiny, aby dbali na ochranu bez ohledu na očkování,“ vzkázala.

Nikdo to nemá brát jako buzeraci. „Důvod je, aby jejich příbuzný netrávil vánoční časy v nemocnici nebo dokonce neumřel,“ varovala poslankyně.

Před rokem platil v Česku čtvrtý stupeň již nefungujícího protiepidemického systému PES. Žili jsme bez hromadných akcí a s omezenými vánočními trhy. Oproti tomu letos zažívají dopad opatření hlavně neočkovaní, kteří pokud neprodělali covid v posledních 6 měsících, nemohou až na výjimky například do restaurací.

Hygieny by se měly dát do práce

Jestli ale bude platit o letošních Vánocích opět nouzový stav, ještě není jasné. Zejména jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) požaduje kvůli špatné situaci v kraji a převozu pacientů z naplněných nemocnic plošná opatření.

Vláda pod taktovkou premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) či ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) však chce, aby proti pandemii bojovaly nejprve samotné kraje.

S tím souhlasil i Philipp. „Hygieny cítí problémy a raději by plošná opatření, které jim ušetří práci. To ale není namístě, je potřeba pracovat v ohniscích. Hygieny by se měly chopit práce a řídit epidemie tam, kde je to potřeba,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Je prý jasné, že roli hrají také peníze, protože vyhlášení krizového stavu by šlo na vrub krajů. „Kraj je ale velký útvar a má odpovědnost za své lidi. Měl by mít sílu udělat opatření a stát si za ním. Je jedno, odkud jsou peníze. Při velké nutnosti by stát určitě pomohl,“ dodal poslanec KDU-ČSL.

Mašek se hygieny i krajů zastává

Maříková podotkla, že kraje se bojí osobní zodpovědnosti. „Hygieny měly nastavovat lokální opatření. Raději chtějí nouzový stav. Na druhou stranu jsou na tom personálně špatně. Kraje mohly vyhlásit stav nebezpečí, neudělaly to, bojí se,“ vpálila hejtmanům.

Mašek se ale krajů zastal, protože hygieny jsou při trasování kontaktů přetíženy zbytečnými správními řízeními. „Je potřeba je zbavit balastní práce, aby se mohla věnovat kontaktování lidí. To bude určitě na příští vládě. Nejdřív říkáme, že si od hygien nenecháme velet, a teď najednou chceme, aby rozhodovaly,“ vyčetl nastupující vládě některé postoje z minulosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama