Piráti stále ve vedení, Přísaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS

Koalice Pirátů a hnutí STAN má nadále nejlepší preference ze všech politických subjektů, které budou v říjnu usilovat o vstup do Poslanecké sněmovny. Druhé místo patří podle průzkumu společnosti Phoenix research, který vznikl exkluzivně pro CNN Prima NEWS, hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a třetí pozici drží koalice Spolu. Průzkum ukazuje také nadále sílící potenciál hnutí Přísaha bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty.

Piráti a hnutí STAN vedou jednotlivé průzkumy již několik měsíců. Průzkum společnosti Phoenix research jim aktuálně přisluhuje preference 24,2 procenta a potenciál 27,7 procenta. Druhé hnutí ANO má preference 20,2 procenta a potenciál dosáhnout 24 procent. Třetí koalice Spolu, která zahrnuje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, disponuje momentálně podporou téměř 16 procent voličů s potenciálem k 18 procentům.

Do Sněmovny by se ještě aktuálně dostaly SPD a ČSSD. Potenciál mají však i další strany, jako jsou komunisté či černý kůň letošní voleb – hnutí Přísaha. Politický subjekt kolem Roberta Šlachty má podle průzkumu preference 4,2 procenta, ale potenciál dokonce 7,5 procenta.

Společnost Phoenix také sleduje dlouhodobý vývoj preferencí jednotlivých stran a hnutí. Lze z něj vypozorovat, že koalice Pirátů a STAN již přestala růst a její preference se několik měsíců drží na stejné úrovni.

Naopak pozorujeme nadále pokračující pokles nejsilnější vládní strany, tedy hnutí ANO. Koalice středopravicových sil Spolu sice v minulosti poklesla, aktuálně se však začíná mírně zvedat. Stabilně stoupá také SPD Tomia Okamury, která může očekávat volební výsledek ke 13 procentům.

Nejvýznamněji ovšem stoupá hnutí Přísaha, u kterého je stále zřejmější, že promluví do výsledků podzimních voleb a možná do skládání příští vlády. Preference hnutí od dubna rostou, přestože se v květnu nárůst zmírnil, má obrovský volební potenciál a dá se předpokládat, že hranici pěti procent v průzkumech brzy překročí.

Výzkum „Preference, potenciál, červen 2021“ byl proveden ve dnech 1. 6. až 10. 6.2021 na vzorku 1 099 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel celé ČR ve věku od osmnácti let

Tagy: