Přežil vlastní smrt a vyhrabal se z hrobu: Příběh psa Bennyho otřásl veřejností

Benny přežil vlastní smrt

Pes přežil vlastní smrt a vyhrabal se z hrobu

Střelba do hlavy vzduchovkou, černá tma a tíha mokré hlíny. To měl být konec jednoho psího života. On se ale nedal a po několika dnech se ze svého vlastního hrobu vyhrabal.

Záchrana Bennyho

Pejska Bennyho, který přežil svou vlastní smrt, našel před 4 dny nálezce na Olomoucku v Libině při venčení svého pejska. „Volá mi kolegyně Naďa Zelenková, že jí volal člověk z Olomoucka, že prý našel při venčení svého psa na skládce hlíny, úplně zbědovaného, zabláceného, vysíleného a těžce poraněného pejska, který tak tak, že vůbec žije, leží schoulený v blátě a sotva se hýbe. V rámci našeho spolku jsme požádaly o pomoc  kolegyně z Olomouce Magdalenu Huserovou a Barču Vašíčkovou, které se bleskově ujaly iniciativy a vyrazily na místo nálezu,“ popisuje první informace o Bennym Diana Šlechtová, zakladatelka organizace Unie práv zvířat, která má pejska pod svými křídly.

Z očí tekla krev, v hlavě byly diabolky

Pejska společně naložily do auta a odvezly na nejbližší veterinu. Zdálo se, jakoby mu někdo vypíchal obě oči. Z očí mu tekla krev a nebyly vůbec vidět. I uši vypadaly bídně, pejsek nebyl schopen chodit, jen ležel schoulený.

„Při takovém pohledu se vám vybavují různé scénáře. Čím si proboha asi prošel: Je snad obětí psích zápasů nebo majiteli utekl a napadl ho náhodný pes a pokousal? Nebo snad ho někdo přivázal za auto a táhl někde v blátě? Nebo mu někdo vypíchal oči a vyválel v blátě? Další a další představy se nám honily hlavou,“ doplňuje Diana.

Vyhrabal se z vlastního hrobu

Po základním ošetření už ale měli celkem jasno. Byl načten čip. Pes je registrovaný na ženu, pejsek je mladý, narodil se v roce 2019.

Krev na hlavě způsobilo 7 diabolek vystřelených klasickou vzduchovkou z bezprostřední blízkosti (vzduchovku koupíte legálně i bez zbrojního průkazu). Vzhledem k tomu, že byly vystřeleny z blízkosti do hlavy, není moc pochyb o tom, že záměr bylo psa zabít a následně zakopat v zemi. Pachatel si pravděpodobně byl jistý tím, že je pes mrtvý a nenamáhal se ho zakopat moc hluboko. NAŠTĚSTÍ.

Zakopaný byl dny

Pachatele nejspíš ani ve snu nenapadlo, že krutou ránu osudu přežil. Podle veterinární lékařky z veterinární kliniky Jaggy Brno, kde pejska ošetřovali, byl pes pod zemí delší dobu - určitě dny. Předběžný odhad 2-3 dny, podle stavu podvýživy a ran po střelách.

„Benny k nám  byl referován z jiného pracoviště ve stavu kdy nebyl schopen sám chodit a nevnímal své okolí. Byl celý od bláta a měl oteklou hlavu. V okolí lebky měl celkem 7 broků, ale žádný naštěstí nezpůsoboval vážnější problém. Jeho stav se během následujících dvou dnů zlepšil, začal vnímat okolí, normálně se projde a vyvenčí, nakrmí i napije. Problémem ovšem zůstávají jeho oči, na jednom oku má defekt rohovky, v druhém měl hematom a zánět rohovky a spojivek. To bude vyžadovat ještě léčbu u oftalmologa. Jsme moc rádi, že Bennymu dala Unie práv zvířat druhou šanci a doufáme, že najde milující domov,“ říká veterinární lékařka Jana Vrábová z kliniky Jaggy Brno.

Neznal vodítko ani pohlazení

Na klinice zbavili pejska bahna okolo těla. Podle rentgenu má Benny naprosto všechny orgány v pořádku. V těle není ani žádná diabolka ani nádor, který by nasvědčoval tomu, že by trpěl jinými nemocemi. Benny má zdravé srdce, plíce, ledviny, játra i střeva, zkrátka všechny orgány.

Benny právě včera odjel do domácího léčení, konkrétně do dočasné péče jedné z pracovnic spolku, která má zkušenosti s léčbou zlomených psích duší. Benny bude docházet k očnímu specialistovi, aby byla jistota, že se pro jeho oči udělá maximum.

Jak bude vycházet s jinými pejsky, se zatím neví. Podle nynějších informací Benny asi nezná žádnou manipulaci, ani vodítko. Chová se velmi klidně a dokonce si nechá ošetřit i uši a vzít do náruče.

Případ převzala Policie ČR

Případem se zabývá oddělení hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Šumperk. „Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat. Jejich úkolem nyní je objasnit a prověřit skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, a zjistit jeho pachatele. Opatřují si potřebné podklady, nezbytná vysvětlení, zajišťují stopy. V rámci toho jsou oprávněni zejména vyžádat si vysvětlení od fyzických nebo právnických osob, případně státních orgánů, vyžádat si patřičná odborná vyjádření a bude-li toho pro posouzení věci třeba, též znalecké posudky,“ řekla nám Marie Šafářová, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje.

První den v domácí péči

„Benny je v naší péči a tak konečně můžeme pohlédnout tomuto nebohému pejsánkovi, který si v životě tolik zažil, do jeho zatím nepřítomných očí. Beník prozatím navzdory očekávání nic nevidí a zřejmě ani neslyší. Takže je vlastně v takovém prázdnu. Z jeho chování je patrné, že ho nikdy nikdo nevenčil, nikdy ho nikdo moc nehladil. Z toho, co vidím, jsem zdrcená,“ popisuje první dojmy Diana. O to těžší je Bennyho vidět v takovém stavu, když se ozývají lidé z Libiny, kteří si ho pamatují jako zdravého a aktivního psa.

To pozitivní na tom všem smutném je, že stále existují lidé, kteří pomáhají zvířatům, že se i veřejnost dokáže semknout a pomáhat a hlavně, že existují organizace i právní firmy, které se neustále pouští do boje, aby takové činy nezůstaly nepotrestány.

Šest let ve vězení díky novele

Organizace Unie práv zvířat a potažmo psa Bennyho bude v této kauze zastupovat advokátní kancelář Plicka & Partners, která má s kauzami týraných zvířat bohaté zkušenosti a dá se považovat za ochránce zvířecích práv. „Ve věci jsme v zastoupení spolku Hlas zvířat a Unie práv zvířat podali detailní trestní oznámení, a to pro podezření ze zločinu týrání zvířat, za který pachateli či pachatelům hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až 6 let,“ popisuje advokát Robert Plicka z advokátní kanceláře Plicka & Partners.

Tento trest je vymahatelný díky novele trestního zákoníku, jejímž autorem je právě Plicka. Pachatel tak může, a to i když se jedná o prvopachatele, být odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Před novelou by v případě prvopachatele s největší pravděpodobností hrozila podmínka.

Pokud byste měli informace k případu nebo byste potřebovali pomoci v jiných kauzách týrání zvířat, neváhejte se obrátit na Hlas zvířat.

BENÍK A CO BUDE DÁL 😡 Psali mi lidé z Libiny, že pejska znají a poslali mi jeho video. Na něm je vidět ještě zdravý...

Posted by Běhejme a pomáhejme útulkům on Wednesday, February 7, 2024

Spolek již díky dobrým lidem vybral peníze potřebné na Bennovu léčbu, které byly okolo 55 tisíc korun. Pokud byste ale chtěli spolku přispět na péči nejen o Bennyho, budou jistě vděční.

Aktualizace k 8. 2. 2024

„Benny dnes viditelně pookřál. Poznal svůj nový prostor a už zjistil, že má v blízkosti naši drahou kolegyni (myšleno dočaskářku) a ta mu dotyky dodávala odvahu a klid. Klid a čas, to budou nyní Bennyho lekaři. Musí nabrat síly, hodně spát, dobře jíst. Pro kolegyni to nebude snadné. Každou hodinu se musí kapat jiné kapičky do očí, dvakrát denně samozřejmě antibiotika. Nesmíme spěchat. Dle veterinářů, střely vpálené do hlavy mu způsobily otok mozku. A pokud vše půjde jak má, je naděje, že by se mu smysly mohly vrátit,“ hovoří zprávy z dočasné péče, kde se o pejska starají.

Tagy: