Jsme ještě naživu, volaly zoufalé děti. Proč texaská policie nezasáhla proti střelci dřív?

Texaské městečko Uvalde se jen těžce vzpamatovává ze šoku

Americká média získala do rukou policejní nahrávky, které zachycují rozhovor zasahujících bezpečnostních složek a studentky při střelbě na základní škole v Uvalde. Z nahrávky vyplývá, že policie věděla, že střelec je ve stejné místnosti jako děti a že řada školáků stále žije. Přesto bezpečnostní složky čekaly nejméně 45 minut před školou.

Minulé úterý zastřelil 18letý Salvador Ramos na základní škole v texaském městě Uvalde 21 lidí, z toho 19 dětí a dvě učitelky. Střelec byl v budově 77 minut, než ho bezpečnostní složky zlikvidovaly. Na místě zasahovala policie i členové pohraniční stráže.

Muži zákona dorazili k místu tragédie relativně brzy. Přesto před školou vyčkávali nejméně 45 minut. Na místě v tu dobu přitom už byli také rodiče žáků, kteří chtěli zasáhnout. Policie jim v tom ale bránila. Původně argumentovala tím, že střelec se údajně zabarikádoval sám v místnosti a nepředstavuje již pro děti ve škole nebezpečí. Vyčkáváním prý policisté chtěli zabránit eskalaci násilí.

Jenže policejní verzi příběhu odporují nově zveřejněné nahrávky, které získala i americká CNN. Z nich vyplývá, že zasahující složky věděly dvě podstatné věci, které zprvu zamlčely – jednak, že střelec je v místnosti s dětmi a zabíjí, a také, že řada lidí je ve třídě stále naživu.

„Třída číslo 12, můžeme… je někdo v budově?“ zeptala se dispečerka. „Děti říkají, že je v místnosti. Je tam spousta obětí. Mnoho obětí právě teď,“ předávala žena informaci ostatním.

Byla to chyba

Mluvčí Texaského úřadu pro veřejnou bezpečnost Steven McCraw měl fakt, že střelec byl s dětmi stále v místnosti, na tiskové konferenci zamlčet. „Holčička v telefonu se představila a zašeptala, že je ve třídě 12. Ve 12:10 zavolala znovu a řekla, že je tam několik mrtvých. Pak ještě jednou ve 12:16 a sdělila, že je v místnosti asi osm nebo devět žáků naživu,“ řekl tehdy. Nyní tvrdí, že jinou informaci neměl.

Střelec byl ve škole 77 minut, než policie a pohraniční stráž vnikly na místo činu pomocí klíče a zabily agresora. Původní vyšetřování tvrdilo, že se policie mylně domnívala, že ve škole už není aktivní střelec, a proto přikázala zasahujícím týmům, aby do třídy nechodily.

Před školou tak čekalo 20 policistů, zatímco vrah zabíjel malé děti.

„Bylo to špatné rozhodnutí. Na to není výmluva,“ uznal McCraw.

Tagy: