reklama

Dodávky vakcín zpoždění nemají. Původně měly dorazit ještě později, uvedl Blatný

V Olomouckém a Moravskoslezském kraji v pondělí zdravotníci čekali na dodávku vakcín proti covidu marně. Ta má nakonec dorazit až ve čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS uvedl, že se nejednalo o zpoždění. Hovořil také o očkování seniorů, kteří by podle něj měli přijít na řadu už během ledna.

reklama

„Nemyslím si, že je to zpoždění. Jedná se o dávku, kterou se nám podařilo dohodnout, aby přijela dříve, než bylo původně plánováno. V průběhu prosince a ledna do České republiky dorazí asi 50 tisíc dávek, které by jinak měly přijet až v dalších měsících, takže to je úspěch, který potenciálně zachrání životy některým lidem,“ reagoval v rozhovoru pro televizi CNN Prima NEWS Blatný.

Zhruba 20 tisíc dávek vakcíny se potom podle ministra mělo v Česku objevit mezi 28. prosincem a koncem roku. „Všichni jsme si přáli a předpokládali jsme, a taková byla původní informace, že to bude opravdu už 28. prosince. Dnes ráno jsme se dozvěděli, že dodávka bude až 31. prosince. Pořád je to před koncem roku, takže se nejedná o žádné porušení dohody. Je nám líto, že je to o několik dní později, ale je to tak,“ dodal v pondělí Blatný.

Chyba v logistice

Dodávka vakcíny od společností Pfizer a BioNTech se podle vyjádření firmy „zpozdila kvůli malým potížím v logistice“. Stovky tisíc dávek vakcín tak v pondělí nedorazily nebo se zpozdily i v dalších sedmi státech Evropské unie.

„Přeložili jsme odeslání menšího počtu našich dodávek. Záležitost s logistikou se vyřešila a tyto dodávky se nyní odesílají,“ uvedla farmaceutická společnost a zdůraznila, že nešlo o výrobní problém.

Blatný také upřesnil, že senioři nad 65 let se budou moci do očkování zapojit už v průběhu ledna, nikoli března, jak bylo původně avizováno. „Senioři ve věku nad 65 let, kteří žijí v domovech seniorů a v podobných zařízeních, budou naopak tou úplně první skupinou,“ informoval ministr.

„Vzhledem k tomu, že předpokládáme, že bude možné urychlit rozjezd rezervačního systému na očkování, který umožní přihlásit se k očkování i osobám z běžné populace už na 15. ledna, chceme udělat vše proto, aby senioři, a budeme vycházet právě z jejich věku, měli možnost zapojit se do očkování již v průběhu ledna, co nejdříve,“ doplnil Blatný.

Tagy:
Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní
Jihomoravský kraj

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení
Koronavirus

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení

V Česku se opět rozvolnila část protiepidemických opatření. Od 1. srpna se například navýšila kapacita na sportovních či kulturních akcích. Ovšem s omezující podmínkou – očkovaných může na hromadné akce přijít mnohonásobně více. Vláda se zvýhodňováním těch, kteří se nechali naočkovat, snaží motivovat co nejvíce lidí k vakcinaci.

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále

Třebaže Češi žijící v Japonsku vnímali olympiádu spíše kriticky, první medailové úspěchy krajanů jejich postoj trošku obměkčily. Markéta Vondroušová se podle nich u Japonců zapsala jako přemožitelka Naomi Ósakaové, její úspěch je šokoval. Obavy a nespokojenost, které plynou především z pandemické situace, ale nadále přetrvávají, popsali oslovení Češi redakci CNN Prima NEWS.

Sledujte slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

reklama

Domácí zpravodajství

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama