reklama

PŘEHLEDNĚ Breivikův masakr v Norsku: Proč vraždil a jak probíhal soudní proces?

Když 22. července 2011 došlo k teroristickému útoku v norském Oslu, a následně ke střelbě do mladých lidí mládežnického tábora Strany práce na ostrově Utoya, celý svět byl v šoku. Krajně pravicový extremista Anders Behring Breivik za jediný den připravil o život 77 lidí. Byl odsouzen k jedenadvaceti letům vězení. CNN Prima NEWS pro vás připravila časovou osu nejen samotného útoku, ale také soudního procesu s Breivikem.

reklama

22. července 2011

 • Breivik na internetu zveřejňuje manifest a deník, kde popsal svoji přípravu útoků. Později prohlásil, že vinu necítí, protože k činu měl být donucen vládní politikou podporující přistěhovalectví.
 • V 15:26 hod. vybuchuje před budovou, v níž sídlí úřad předsedy vlády, bomba. Na místě je osm mrtvých.
 • Po bombovém útoku se Breivik vydává na krátkou cestu trajektem na ostrov Utoya vzdálený přibližně 30 kilometrů od Osla.
 • Breivik, který má na sobě policejní uniformu, zahajuje palbu na mladé lidi v mládežnickém táboře Strany práce.
 • Přibližně v 18:27 je Breivik zadržen příslušníky elitní norské policejní jednotky.

25. července 2011

 • Breivik se účastní prvního soudního jednání, které je neveřejné, je mu znemožněno číst ze svého manifestu.
 • Breivik tvrdí, že spolupracuje s dalšími dvěma teroristickými buňkami.
 • Vinu prý necítí, protože k činu měl být donucen vládní politikou podporující přistěhovalectví.
 • K případu jsou přiděleni dva soudní psychiatři.
 • Je mu nařízena vazba na osm týdnů do dalšího soudního jednání. První měsíc tráví na samotce. Není mu umožněn kontakt s nikým kromě jeho právníka. Nesmí přijímat ani odesílat žádné zprávy.

Breivika drželi na samotce

19. srpna 2011

 • Rodiny obětí navštívily ostrov Utoya.
 • Soudce rozhodl, že Breivik má být držen na samotce další čtyři týdny.

19. září 2011

 • Soudce rozhoduje, že Breivik zůstane na samotce další čtyři týdny.

14. listopadu 2011

 • Na první Breivikovo soudní slyšení, které je přístupné veřejnosti, přichází více než 500 lidí. Breivikovi není dovoleno přednést připravený projev a soudce nařizuje, aby byl dalších 12 týdnů držen ve vazbě.

29. listopadu 2011

 • Policie oznamuje, že Breivik je nepříčetný, a uvádí, že psychiatři u něj shledali paranoiu a schizofrenii. Tvrdí, že trpí „grandiózními bludy“.

13. ledna 2012

 • Soudkyně Wenche Elizabeth Arntzenová oznamuje, že soud chce od psychiatrů druhý posudek ohledně Breivikovy příčetnosti.

10. února 2012

 • Norský soud nařizuje Breivikovi psychiatrické pozorování, protože znalci se snaží analyzovat jeho duševní stav před soudním procesem.

7. března 2012

 • Breivik je oficiálně obviněn ze spáchání teroristických činů a dobrovolného zabití.

Breivikův duševní stav

10. dubna 2012

 • Dva psychiatričtí znalci zveřejňují své závěry, na jejichž základě soudce považuje Breivika v době činů za příčetného. V závěrech znalců se uvádí, že Breivik nebyl v době páchání zločinů psychotický, netrpěl žádnou psychiatrickou poruchou a není duševně zaostalý.

16. dubna 2012

 • Začíná soudní proces.

21. června 2012

 • Mluvčí norské prokuratury potvrzuje, že prokuratura požádala o Breivikovo převezení do psychiatrické léčebny, neboť se domnívá, že je nemocný.

22. června 2012

 • Poslední den procesu Breivik promlouvá k soudu a označuje své činy za „barbarské“.

13. srpna 2012

Nezávislá zpráva konstatuje, že teroristickému útoku bylo možné zabránit. Zpráva poukazuje na pomalou reakci policie a bezpečnostních složek, dále nedostatečný počet zaměstnanců policie a selhání jejího vedení.

24. srpna 2012

 • Breivik je shledán příčetným a odsouzen k 21 letům vězení. Jde o maximální možný trest, který však může být prodloužen, pokud bude stále považován za hrozbu pro společnost.

Porušení lidských práv

15. března 2016

 • Breivik se dostavuje k prvnímu dni soudního procesu proti norskému státu, v němž tvrdí, že během jeho věznění byla porušena jeho lidská práva.

20. dubna 2016

 • Breivik vyhrává část žaloby proti státu kvůli své vězeňské samotce. Okresní soud v Oslu rozhoduje, že jeho podmínky musí být zmírněny.

1. března 2017

 • Odvolací soud ruší rozsudek soudu nižší instance, podle kterého byly podmínky ve vězení pro Breivika nelidské.

8. června 2017

 • Norský nejvyšší soud oznamuje, že se Breivikovým případem kvůli podmínkám ve vězení nebude zabývat.

9. června 2017

 • Breivikův právník potvrzuje, že si Breivik legálně změnil jméno na Fjotolf Hansen.

21. června 2018

 • Evropský soud pro lidská práva zamítá Breivikovu stížnost, že podmínky jeho věznění, převážně v izolaci, porušují jeho lidská práva. Rozhodnutí je podle soudu konečné.

Tagy:
Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví
360°

Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví

Zuzana Majerová Zahradníková věří, že krize v hnutí Trikolóra už byla zažehnána, ve volbách by jí udělal radost dvouciferný výsledek. V úctě má některé konkurenční poslance, třebaže jsou názorově jinde. Dobré vztahy má například s Janem Skopečkem z ODS, po lidské rovině jí nevadí Pirát Ondřej Polanský a humorem ji baví Jaroslav Foldyna z SPD, řekla ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama