reklama

Rakušan: Nemůžu vědět, kdo je trestně stíhaný. Jestli peníze nejsou čisté, vrátíme je

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan během čtvrteční schůze Sněmovny sdělil, jak budou Starostové postupovat, pokud se ukáže, že některé jejich finanční zdroje pochází od trestně stíhané osoby. „Pokud se prokáže, že nám poskytl finanční dar někdo spojený s trestnou činností, takové peníze si samozřejmě nenecháme,“ řekl. Přítomným poslancům sdělil, že ani jako ministr vnitra nemá přístup do policejních zdrojů, aby zjišťoval, kdo je, či není trestně stíhán.

reklama

Schůzi Sněmovny, během níž vláda premiéra Petra Fialy (ODS) žádala o důvěru, přerušil po 22 hodinách diskuse svým návrhem šéf SPD Tomio Okamura. Ještě před hlasováním chtěl totiž probrat okolnosti financování hnutí STAN.

Server Seznam Zprávy napsal, že hnutí podporuje trestně stíhaný muž. Podle deníku MF Dnes zase Starostové dostali peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru.

K první jmenované zprávě se Rakušan vyjádřil následovně: „O žádném trestním stíhání nikoho, kdo souvisí s jakýmkoliv naším darem, jsem neměl tušení až do článku od serveru Seznam Zprávy. Pokud se prokáže, že nám poskytl finanční dar někdo spojený s trestnou činností a hrozilo by, že peníze s touto činností mají spojitost, takové peníze si samozřejmě nenecháme.“

Poté zmínil, že jako ministr vnitra nemá, a ani by neměl mít, přehled o tom, kdo je či není trestně stíhán. „Vy máte přístup do policejních zdrojů a informace o tom, kdo je a není trestně stíhaný?“ ptal se přítomných poslanců. „Já ne. Na nikoho si je nezjišťuju a na nikoho nezaklekávám. Své funkce takto zneužívat nikdy nebudu,“ pokračoval.

Nedorozumění s kyperskými pasy?

Zprávu o tom, že Starostové měli dostávat peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru, Rakušan kategoricky popřel. „Jde o společnosti, které mají české identifikační číslo a sídlí v České republice, kde také odvádějí daně a zaměstnávají prokazatelně lidi na našem území,“ uvedl.

Podle Starostů přišly na účet tři dary od firem, které mají spoluvlastníky s kyperskými pasy, což z nich ale nedělá kyperské společnosti. „Hnutí STAN žádným způsobem neporušilo zákon o financování politických stran. To je přece ta nejdůležitější věc. Všechny dary jsou uveřejněny na našem transparentním účtu a přijali jsme je v souladu se zákonem,“ dodal.

Vyjasnění všech okolností však po hnutí STAN nechce pouze opoziční SPD a ANO. Vysvětlení požádal i premiér Fiala. „Shodli jsme se, že je třeba všechny ty věci vyjasnit. A hnutí STAN to nepochybně dělá,“ sdělil. Podobného názoru je také šéf Pirátů Ivan Bartoš, který se Starosty šel společně do říjnových voleb.

ANO s SPD si svou neprosadily

„Strany by neměly brát peníze v rozporu se zákonem či z pochybných zdrojů. STAN musí své financování vysvětlit. V případě, že jsou nějaké peníze darovány v rozporu se zákonem či z problematických zdrojů, je na místě takové peníze vrátit. A to platí pro všechny politické strany,“ napsal na Twitter.

Poslanci z hnutí SPD a ANO podle očekávání ve čtvrtek neprosadili schválení programu schůze, na níž chtěli Rakušana vyzvat k odvolání z ministerstva vnitra a vytvořit komisi k financování STAN. Schůze o důvěře vládě pak poté mohla pokračovat ve čtvrtek v 18 hodin. Fialův kabinet nakonec podle očekávání důvěru od Sněmovny získal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama