Účinnost klíčových částí nového stavebního zákona se odloží, schválili poslanci

Poslanci mluvili o strategii k uprchlické krizi

Poslanci v pátek ve třetím čtení schválili odklad účinnosti klíčových částí nového stavebního zákona, které zavádějí státní stavební správu. Vláda Petra Fialy (ODS) tím chce získat čas na jeho věcné úpravy. Stavební úřady by měly podle představ ministrů zůstat při obecních úřadech, byť v menším počtu než nyní. Zřídí se Specializovaný a odvolací stavební úřad.

„Cílem novely je odložit naplňování soustavy státní stavební správy tak, aby nedocházelo k faktickému vzniku Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů. Naopak zachováme zřízení a naplňování Speciálního a odvolacího stavebního úřadu, který by měl začít vykonávat svou působnost 1. července 2023 tak, jak bylo plánováno,“ řekl ve středu na plénu Sněmovny ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), když zákon ve třetím čtení začali poslanci projednávat.

Zdůraznil, že předmětem novely není zásadní věcná změna nového stavebního zákona. „Ta je projednávána samostatně,“ podotkl.

„Princip ‚Jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko‘ je zachován. Specializovaný stavební úřad bude mít na starosti velké projekty, takže stavby dálnic, železnic nebo energetické infrastruktury se urychlí,“ zopakoval několikrát Bartoš.

Nejvyšší stavební úřad bude zřízen pouze organizačně, jeho úkoly bude fakticky plnit ministerstvo pro místní rozvoj. „Díky zrušení zbytečné a předražené úplně nové soustavy krajských stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem stát ušetří miliardy korun. Nedojde také k chaosu, který by nastal důsledkem destrukce smíšeného modelu veřejné správy,“ stojí v tiskové zprávě resortu.

Nový stavební zákon v minulém volebním období prosadilo hnutí ANO. Tomu se ve středu nepodařilo navrhovaný odklad zamítnout. „Budu dělat vše pro to, abych vás přesvědčila, že odklad stavebního zákona je špatná cesta, protože mladí lidé si potřebují plánovat život a je potřeba, aby stát vůči nim dodržoval lhůty. Měli bychom co nejdříve uvést stavební zákon v život,“ snažila se na plénu zastavit vládní poslance bývalá ministryně pro místní rozvoj a poslankyně ANO Klára Dostálová.

V pátek, když se zákonodárci k novele vrátili, vládní koalice opozici přehlasovala. Pro bylo 86 zákonodárců, proti 65.

Novela měnící stavební zákon by měla být do konce června předložena vládě, Sněmovna by ji měla začít projednávat v říjnu. Definitivní verze by podle ministerstva pro místní rozvoj měla být schválena do konce letošního roku, všechny části zákona začnou v takovém případě platit od roku 2024.

Tagy: