Ostrý spor kvůli covidu: Neočkovaný zdravotník má na rukou krev, vmetl Philipp Maříkové

Jsou nová protiepidemická opatření diskriminační? A zapojuje vláda do řešení covidové krize dostatečně praktické lékaře? Na tom se v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS neshodly poslankyně Karla Maříková (SPD) a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Došlo i na osobní útoky. Třetí host debaty, poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL), v pořadu zase naznačil, že má Maříková vzhledem ke svým názorům na vakcínu na rukou krev.

Negativní testy na koronavirus se v Česku od pondělí až na výjimky nebudou uznávat. Například u kadeřníka, v restauracích, hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu, nebo potvrzením, že nemoc v posledním půlroce prodělali.

Podle poslankyně a zdravotní sestry Karly Maříkové (SPD) takové restrikce ale nebudou fungovat. „Model je diskriminační vůči neočkovaným osobám. I očkovaní mohou nákazu šířit. Pravidla by měla platit pro všechny stejně. Když netestujeme všechny, nemůžeme vědět, jaká je tu virová nálož,“ řekla. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že sama zatím není očkovaná.

To lidovecký poslanec a lékař Tom Philipp označil za velmi špatný příklad pro veřejnost. „Když člověkovi zdravotník řekne, že není očkován? Směřuje to skoro k tomu, že má krev na vlastních rukou,“ reagoval. Podle něj si neočkovaní za zdravotní problémy mohou částečně sami.

Maříková oponovala, že se nenechala očkovat i ze zdravotních důvodů, trpí totiž vyšší srážlivostí krve. „Neznáme dlouhodobější vedlejší účinky. Nebudu pokrytec. Pokud mám sama obavy, nikomu to nebudu rozmlouvat, ale nikoho k tomu ani přemlouvat,“ uvedla.

Jermanová: Covid nevymýtíme

Vláda chce opatřeními především donutit k vakcinaci dosud neočkované, protože těm hrozí výrazně více, že s covidem skončí v nemocnici. „Virus mutuje, lidé si musí uvědomit, že jej nevymýtíme. Jde o to, abychom zmírnili průběh nemoci a abychom nezahlcovali nemocnice, to je cílem očkování,“ řekla bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Podle Maříkové je ale potřeba spíš věnovat pozornost primární zdravotní péči, nikoliv pozitivní či negativní očkovací kampani. „Selhává primární péče, o rizikové pacienty se nikdo nestará, dokud jejich stav není vážný, tak jsou zavření v karanténě. Doporučovány jsou jim paraleny a do nemocnice si poté volají sanitku sami,“ uvedla.

Jermanová je ale přesvědčena, že primární zdravotní péče funguje a praktici pracují, jak mají. Soudí tak mimo jiné i proto, že si covidem před rokem sama prošla. Pravdou je, že nakaženým pacientům z rizikových skupin jsou čím dál častěji aplikovány takzvané monoklonální protilátky, což často zařizují právě praktičtí lékaři. O větším zapojení primární péče mluví také budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Za to ho v pořadu Maříková pochválila, naopak si rýpla do Jermanové: „Možná paní Jermanová měla VIP péči, jak se jí domáhala i v benešovské nemocnici. Mám informace, že si pacienti stěžují, v případě nákazy jsou bráni do karantény. To není péče, jaká by měla fungovat. Praktici mnohdy nevědí, že jsou jejich pacienti pozitivní, ani neví, jak je léčit.“

Jermanová v reakci na to sdělila, že během doby, kdy byla nakažená, žádnou nadstandardní péči neměla. Pečoval o ní prý běžný obvodní lékař. Poté se do Maříkové pustila za její přístup k očkování: „Zdravotník se nenechá očkovat, je to jeho svobodná vůle. Ale kdo jiný by měl jít příkladem? Také mám zdravotní komplice, ale očkovat jsem se nechala.“

Kromě konce negativních testů ve většině odvětví se kabinet dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO) také shodl na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných zaměstnanců i živnostníků. To členové Anticovid týmu včetně Toma Philippa kvitovali.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.