reklama

První předpověď na zimu: Česku hrozí dlouhé a kruté mrazy, jižní Evropě záplavy

Českou republiku možná čeká dlouhá a krutá zima. Rozhodující bude, jak moc se k nám přiblíží studený polární vír. Ten podle meteorologů ze společnosti AccuWeather s velkou pravděpodobností silně zasáhne východní část Evropy včetně pobaltských států, Polska i Slovenska. V jižní Evropě by zase mohlo dojít k záplavám.

reklama

Západní a severní Evropa

Zimní počasí v západní a severní Evropě, které může částečně zasáhnout i Českou republiku, by se nemělo nést v duchu jakýchkoliv větších výkyvů. Meteorologové ze společnosti AccuWeather v případě východní Francie, Německa, Švédska i Norska očekávají dlouhodobější období sucha.

Německo společně s Nizozemskem a Belgií by sušší období mohly uvítat. Letošní katastrofální záplavy si totiž v tomto regionu během července vyžádaly více než 180 mrtvých. Severské země by mírnou zimu zase ocenily z energetických důvodů.

Evropané se letošní zimy obávají více mimo jiné i kvůli rostoucí inflaci, jejíž součástí je výrazné zvyšování cen energií, kvůli kterému by například vytápění rodinného domu mohlo stát o desetitisíce korun ročně více.

Střední a východní Evropa

Polární vír neboli polární cyklona je oblast nízkého tlaku v horních vrstvách atmosféry, která se vyskytuje kolem obou pólů. Vír z toho severního v minulosti už několikrát ovlivnil zimní počasí v Evropě, což východu hrozí i letos.

„Pokud vír vyvrhne proud studeného vzduchu, jádro tohoto chladu se nakonec usadí v částech východní Evropy,“ vysvětlil meteorolog Tyler Roys. Letošní zima by tak mohla být o poznání delší a chladnější, než jsou Východoevropané zvyklí.

Mezi nejrizikovější oblasti patří severní část Rumunska, západní Ukrajina, Bělorusko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko a Slovensko. Polární vír se by mohl dostat i do Maďarska, Rakouska a Česka.

Pro ČR by to v takovém případě znamenalo už druhou tuhou zimu za sebou, přičemž ta poslední byla nejstudenější za posledních devět let. Způsobila ji takzvaná Bestie z východu, což je pojem označující velmi chladné počasí, které se objevuje, když je nad Skandinávií a Arktidou vyšší tlak. Kvůli tomu se dá do pohybu studený vzduch z východu a severovýchodu do západní i střední Evropy.

Stále ale není jisté, jak moc, nebo zda vůbec vzduch ze severního polárního větru do Česka dorazí. Mohlo by dojít i k tomu, že by na Moravě a ve Slezsku panovala výrazně delší a studenější zima než v Čechách.

Jižní a jihovýchodní Evropa

Meteorologové z AccuWeather očekávají, že jižní Evropu během zimy zasáhne bouřlivé a větrné počasí. Teploty by se však měly pohybovat na většině území kolem průměru.

Podle meteorologa Tylera Royse budou silné větrné bouře trýznit především severní Španělsko a jižní Francii. Větry ze severního moře zase budou do Itálie, na celý Balkán i do velké části Turecka přinášet vlhkost i srážky, což by mohlo způsobit velké záplavy.

Naopak mírnou klidnou zimou by si mělo projít Portugalsko a jižní část Španělska, což by mohla být skvělá zpráva pro místní zemědělce, kteří pěstují plodiny jako jsou pomeranče či olivy.

Tagy:
počasí zima Evropa sucho bouře předpověď počasí záplavy východní Evropa jižní Evropa polární vír

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch se pustil do Hřiba: Hledáte cestu, jak obejít opatření. V Německu je chápou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se nemohou shodnout na omezení vánočních trhů. Podle Hřiba nařízení nedává smysl, a proto jej nikdo nebude dodržovat. Vojtěch si za ním stojí a tvrdí, že má chránit lidi. Šéf resortu zdravotnictví viní primátora z toho, že pouze hledá cesty, jak ho obejít nebo zpochybnit.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama