Pospíšil: Ukrajinci nejsou balíci, které můžete někam poslat. Kvóty nepožadujeme

Europoslanci Jiří Pospíšil (TOP 09) a Dita Charanzová (ANO) podporují plán ministerstva pro místní rozvoj, podle něhož by Evropská komise měla finančně pomáhat státům bezprostředně zasaženým ukrajinskou uprchlickou krizí. Čeští zástupci Evropského parlamentu zároveň důrazně odmítli princip kvót, který označili za nefunkční.

Česko a dalších osm států nejvíce zasažených uprchlickou krizí v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině požádá Evropskou komisi o finanční pomoc. V tiskové zprávě to uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Tento plán oceňují i čeští europoslanci. „Osobně to podporuji, je to jen otázka politické vůle,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS Jiří Pospíšil. K němu se přidala i jeho kolegyně Dita Charanzová: „Jako europoslanci jsme řekli jasně, že Evropská komise musí dát maximální flexibilitu zemím bezprostředně zasaženým uprchlickou krizí.“

Podle českých politiků se nemůže stát, že by se Evropská komise k žádosti stavěla odmítavě v důsledku toho, že se Česko v rámci Visegradské skupiny stavělo v roce 2015 odmítavě k přerozdělování syrských uprchlíků a dalších migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky.

„Něco jiného jsou kvóty a něco jiného ekonomická pomoc. Žádáme peníze, nikoliv přerozdělování Ukrajinců. Úvahy o kvótách byly nesmyslné. Uprchlíci stejně většinou chtěli do států za svými příbuznými. Lidé nejsou balíci, které můžete někam poslat,“ podotkl Pospíšil. Podle Charanzové nelze uprchlické krize z let 2015 a 2022 vůbec srovnávat.

Charanzová: Česko je konzistentní

„Byla jsem vždy proti kvótám. Sami teď čelíme velké uprchlické výzvě a nežádáme další státy, aby tyto lidi nějak dál přerozdělovaly. Česko podporovalo v roce 2015 všechny finanční pomoci. Jsme konzistentní. Když jsme tehdy pomáhali jižním zemím, teď předpokládáme, že ostatní státy finančně pomohou nám,“ dodala.

Bartošův resort chce ve spolupráci s ostatními osmi státy do konce dubna předložit návrh 14 opatření, která mají pomoci řešit současné potřeby jednotlivých zemí. Cílem je zajistit účinné využití existujících i dodatečných evropských zdrojů, k čemuž je nutná úprava dosavadních podmínek.

Návrh společně s Českou republikou připravili zástupci Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Estonska, Lotyšska a Litvy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství