Teplé počasí na svatého Václava vylákalo lidi do Staré Boleslavi nebo na Hanou

  • Téma: Domácí
  • Tomáš Petržela
  • Pavlína Fabiánová
  • Robert Heč
  • 28. září 2021 21:02

Svátek svatého Václava provázelo nezvykle teplé počasí. Rekordně teplé bylo podle meteorologů především ráno. Kdo mohl, vyrazil za sportem nebo na zahrádku. Ve Staré Boleslavi nechyběla tradiční svatováclavská bohoslužba a na Hané se sešla řada Hanáků.

Volný den v úterý vylákal ven spoustu lidí. Meteorologové zaznamenali na téměř třetině stanic rekordně teplé ráno. V Olomouci a Brně bylo více než 15 stupňů Celsia. „Nad našim územím je docela teplý vzduch. V pondělí přes den svítilo slunce, takže bylo docela teplo, a v noci se zatáhlo, proto se moc neochlazovalo,“ vysvětlil meteorolog Miroslav Hakl.

Teplo, neteplo, zima se přesto nezadržitelně blíží. A toho jsou si dobře vědomi i zahrádkáři, kteří mají v těchto dnech práce nad hlavu. „Nyní už vše připravujeme na zimu. Musím záhony ještě trochu překopat a dám jim tam potřebné živiny,“ uvedl zahrádkář.

Hezké počasí pak vylákalo lidi do Staré Boleslavi na návštěvu Baziliky svatého Václava, která se v úterý otevřela veřejnosti po několika letech. Rekonstrukce stavby vyšla na 120 miliónů korun. Při svatováclavské pouti ji slavnostně otevřel kardinál Dominik Duka. „Jsme místní, takže jsme se velmi těšili,“ podotkla oslovená návštěvnice.

Nechyběla ani dezinfekce

Před Tovačovskou radnicí se pak sešly stovky Hanáků, kde jim starosta na jeden den předal hodové právo a klíče od radnice. O počtu účastníků měli organizátoři přesný přehled. „Je nás 698, ale Mařa s Tondó určitě dojdů, takže nás 700 určitě bude,“ rozesmíval starosta příchozí. Spoluorganizátor akce Jura Vrba podotkl, že se na akci všichni lidé velmi těšili. „Jsme rádi, že si můžeme zatančit a pobavit se,“ říkal.

Krátce po jedenácté hodině se průvod sedmi set krojovaných Hanáků vydal na pochod a rozhodně bylo na co se dívat. Všichni zamířili na místní zámek a nechyběla ani nezbytná dezinfekce. „Ve vestě mám schovanou kapsičku na slivovici. Mám na ní i napsáno, kdo jsem, kdybych náhodou zapomněl své jméno,“ ukazoval Hanák z Kojetína Jiří Ježek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.