Teplé počasí na svatého Václava vylákalo lidi do Staré Boleslavi nebo na Hanou

Stovky Hanáků se na svatého Václava sešly před Tovačovskou radnicí

Svátek svatého Václava provázelo nezvykle teplé počasí. Rekordně teplé bylo podle meteorologů především ráno. Kdo mohl, vyrazil za sportem nebo na zahrádku. Ve Staré Boleslavi nechyběla tradiční svatováclavská bohoslužba a na Hané se sešla řada Hanáků.

Volný den v úterý vylákal ven spoustu lidí. Meteorologové zaznamenali na téměř třetině stanic rekordně teplé ráno. V Olomouci a Brně bylo více než 15 stupňů Celsia. „Nad našim územím je docela teplý vzduch. V pondělí přes den svítilo slunce, takže bylo docela teplo, a v noci se zatáhlo, proto se moc neochlazovalo,“ vysvětlil meteorolog Miroslav Hakl.

Teplo, neteplo, zima se přesto nezadržitelně blíží. A toho jsou si dobře vědomi i zahrádkáři, kteří mají v těchto dnech práce nad hlavu. „Nyní už vše připravujeme na zimu. Musím záhony ještě trochu překopat a dám jim tam potřebné živiny,“ uvedl zahrádkář.

Hezké počasí pak vylákalo lidi do Staré Boleslavi na návštěvu Baziliky svatého Václava, která se v úterý otevřela veřejnosti po několika letech. Rekonstrukce stavby vyšla na 120 miliónů korun. Při svatováclavské pouti ji slavnostně otevřel kardinál Dominik Duka. „Jsme místní, takže jsme se velmi těšili,“ podotkla oslovená návštěvnice.

Nechyběla ani dezinfekce

Před Tovačovskou radnicí se pak sešly stovky Hanáků, kde jim starosta na jeden den předal hodové právo a klíče od radnice. O počtu účastníků měli organizátoři přesný přehled. „Je nás 698, ale Mařa s Tondó určitě dojdů, takže nás 700 určitě bude,“ rozesmíval starosta příchozí. Spoluorganizátor akce Jura Vrba podotkl, že se na akci všichni lidé velmi těšili. „Jsme rádi, že si můžeme zatančit a pobavit se,“ říkal.

Krátce po jedenácté hodině se průvod sedmi set krojovaných Hanáků vydal na pochod a rozhodně bylo na co se dívat. Všichni zamířili na místní zámek a nechyběla ani nezbytná dezinfekce. „Ve vestě mám schovanou kapsičku na slivovici. Mám na ní i napsáno, kdo jsem, kdybych náhodou zapomněl své jméno,“ ukazoval Hanák z Kojetína Jiří Ježek.

Tagy: