Povinné očkování hasičů a lékařů? To je jako kopnutí do kolene, zlobí se Beran

Jiří Beran

Iniciativa 21 k povinnému očkování

Podle epidemiologa Jiří Berana je vyhláška o povinném očkování proti covidu pro některé profese kopnutím do kolene. Řekl to na tiskové konferenci Iniciativy 21 proti povinné vakcinaci, jejíž petici podepsaly tisíce hasičů, policistů nebo vojáků. Představitelé iniciativy vyzvali ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se s nimi co nejdříve sešel. Času podle nich moc nezbývá.

„Vytvořením povinné vakcinace u profesních skupin je to jako kopnutí do kolene. Potřebujeme zdravotníky, hasiče nebo vojáky, kteří nám v epidemii pomáhali. My jim pak řekneme, aby opustili zaměstnání, když se nenechají naočkovat,“ prohlásil Beran na tiskové konferenci. Zástupci zmíněných profesí uvedli, že ví o případech, kdy zaměstnavatelé při nesplnění určitých podmínek vyhrožují propuštěním.

Lékařka Jan Gandalovičová, manželka někdejšího místopředsedy ODS a ministra Petra Gandaloviče, také vyhlášku odmítá. „Máme rádi svoji práci a chceme ji dělat. Ale vystoupili jsme ze své komfortní zóny, nechceme žít okleštěný život. Nechceme, aby ho žily naši děti. Vyzýváme pana Válka, aby se postavil čelem absurdní vyhlášce, která je zcela špatná a zasekne největší ránu,“ vzkázala ministru zdravotnictví.

Očkování má být podle vyhlášky schválené bývalou vládou ANO a ČSSD povinné od letošního března pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování pro lidi nad 60 let, ve svých dosavadních vyjádřeních byli její zástupci proti plošnému povinnému očkování.

„Z vyhlášky jsme kyselí“

Kardioložka Gandalovičová naznačila, že současná doba připomíná poměry za komunistického režimu v Československu. „Jsem kardiolog, máma a občan, který si pamatuje euforii roku 1989. Mám strach, že o něco přijdu. Z vyhlášky jsme kyselí. Je čas zvednout hlavy a postavit se absurditě. Chceme navrhnout řešení problému,“ vzkázala českým politikům.

Advokát Jindřich Rajchl označil poslední dva roky za „epidemii lží“. „To, co jsme slyšeli před půl rokem, je lež, ale nikdo se na to už neptá. Údajní dezinformátoři mají pravdu a nikdo se jim neomluví. Vyhlášku považujeme z mnoha důvodů na nezákonnou a budeme ji napadat, jak to půjde. Ať vláda přestane hrát falešnou hru,“ rozčílil se.

„Máme 57 zaměstnanců, pracuji s nimi jako s rodinou. Někteří opravdu odejdou, u nás je to 20 lidí. Nechtějí do sebe dávat další dávky,“ uvedla ředitelka domova pro seniory Wágnerka Hana Dufková Spoladore.

Ostrá slova volil podplukovník Policie ČR Marek Kopecký. „Jsem u policie 27 let, práci miluji, ale mám obavu, že přijdu o rentu, o kterou mám zatím ze zákona nárok,“ prohlásil. Nelíbí se mu, že policisty někdo označuje za antivaxery.

„Policie by měla být apolitická a těm, kteří rozumně uvažují, se to přestává líbit. Nejsme tu od plnění podmínek nadnárodních společností a rozhodnutí politiků. Už teď máme signály, že v rámci krajů je na policisty tlačeno, že bez očkování budou muset skončit,“ popsal své zkušenosti z posledních dnů.

Tomáš Němec z Hasičského záchranného sboru rovněž očkovací povinnost zpochybnil. Uvedl, že ze statistického hlediska hasiči nezatěžují české zdravotnictví. „Je to jen první krok k tomu, aby se očkování stalo povinné i pro nejmenší děti,“ konstatoval.

Mezi argumenty, které Iniciativa 21 proti povinnému očkování má, jsou i vedlejší účinky vakcíny. Jaká data mají v Izraeli, kde po třetí dávce nikdo nezemřel? Přečtěte si zde. Že se často jedná o individuální záležitost, potvrzuje i slovenský infektolog Vladimír Krčméry.

Vláda bude o vyhlášce jednat

Postoj vlády vysvětloval v nedělní Partii na CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala (ODS). Povinné plošné očkování odmítá jak on, tak ministr Válek. „Lepší než rozdělovat společnost a vytvářet tlak je přesvědčovat ty, kteří nebyli dostatečně osloveni nebo jim to zatím bylo lhostejné. Proočkovat třetí dávkou v maximální míře je úkol, před kterým všichni stojíme,“ podotkl Fiala.

„Očkování u věkových skupin jde stranou, nesplňuje to kritéria obecné imunity. Je k debatě, zda ho nezavést u profesních skupin. Naprostá většina zemí ale nejde cestou povinného očkování. Je to velmi výjimečné a u nás pro to nejsou sociální a legislativní důvody,“ vysvětlil. Válek o tom chce jednat s kritiky povinného očkování v polovině února, což zástupci Iniciativy 21 považují za velmi pozdní termín.

Tagy: