Povinné očkování hasičů a lékařů? To je jako kopnutí do kolene, zlobí se Beran

Podle epidemiologa Jiří Berana je vyhláška o povinném očkování proti covidu pro některé profese kopnutím do kolene. Řekl to na tiskové konferenci Iniciativy 21 proti povinné vakcinaci, jejíž petici podepsaly tisíce hasičů, policistů nebo vojáků. Představitelé iniciativy vyzvali ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se s nimi co nejdříve sešel. Času podle nich moc nezbývá.

„Vytvořením povinné vakcinace u profesních skupin je to jako kopnutí do kolene. Potřebujeme zdravotníky, hasiče nebo vojáky, kteří nám v epidemii pomáhali. My jim pak řekneme, aby opustili zaměstnání, když se nenechají naočkovat,“ prohlásil Beran na tiskové konferenci. Zástupci zmíněných profesí uvedli, že ví o případech, kdy zaměstnavatelé při nesplnění určitých podmínek vyhrožují propuštěním.

Lékařka Jan Gandalovičová, manželka někdejšího místopředsedy ODS a ministra Petra Gandaloviče, také vyhlášku odmítá. „Máme rádi svoji práci a chceme ji dělat. Ale vystoupili jsme ze své komfortní zóny, nechceme žít okleštěný život. Nechceme, aby ho žily naši děti. Vyzýváme pana Válka, aby se postavil čelem absurdní vyhlášce, která je zcela špatná a zasekne největší ránu,“ vzkázala ministru zdravotnictví.

Očkování má být podle vyhlášky schválené bývalou vládou ANO a ČSSD povinné od letošního března pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování pro lidi nad 60 let, ve svých dosavadních vyjádřeních byli její zástupci proti plošnému povinnému očkování.

„Z vyhlášky jsme kyselí“

Kardioložka Gandalovičová naznačila, že současná doba připomíná poměry za komunistického režimu v Československu. „Jsem kardiolog, máma a občan, který si pamatuje euforii roku 1989. Mám strach, že o něco přijdu. Z vyhlášky jsme kyselí. Je čas zvednout hlavy a postavit se absurditě. Chceme navrhnout řešení problému,“ vzkázala českým politikům.

Advokát Jindřich Rajchl označil poslední dva roky za „epidemii lží“. „To, co jsme slyšeli před půl rokem, je lež, ale nikdo se na to už neptá. Údajní dezinformátoři mají pravdu a nikdo se jim neomluví. Vyhlášku považujeme z mnoha důvodů na nezákonnou a budeme ji napadat, jak to půjde. Ať vláda přestane hrát falešnou hru,“ rozčílil se.

„Máme 57 zaměstnanců, pracuji s nimi jako s rodinou. Někteří opravdu odejdou, u nás je to 20 lidí. Nechtějí do sebe dávat další dávky,“ uvedla ředitelka domova pro seniory Wágnerka Hana Dufková Spoladore.

Ostrá slova volil podplukovník Policie ČR Marek Kopecký. „Jsem u policie 27 let, práci miluji, ale mám obavu, že přijdu o rentu, o kterou mám zatím ze zákona nárok,“ prohlásil. Nelíbí se mu, že policisty někdo označuje za antivaxery.

„Policie by měla být apolitická a těm, kteří rozumně uvažují, se to přestává líbit. Nejsme tu od plnění podmínek nadnárodních společností a rozhodnutí politiků. Už teď máme signály, že v rámci krajů je na policisty tlačeno, že bez očkování budou muset skončit,“ popsal své zkušenosti z posledních dnů.

Tomáš Němec z Hasičského záchranného sboru rovněž očkovací povinnost zpochybnil. Uvedl, že ze statistického hlediska hasiči nezatěžují české zdravotnictví. „Je to jen první krok k tomu, aby se očkování stalo povinné i pro nejmenší děti,“ konstatoval.

Mezi argumenty, které Iniciativa 21 proti povinnému očkování má, jsou i vedlejší účinky vakcíny. Jaká data mají v Izraeli, kde po třetí dávce nikdo nezemřel? Přečtěte si zde. Že se často jedná o individuální záležitost, potvrzuje i slovenský infektolog Vladimír Krčméry.

Vláda bude o vyhlášce jednat

Postoj vlády vysvětloval v nedělní Partii na CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala (ODS). Povinné plošné očkování odmítá jak on, tak ministr Válek. „Lepší než rozdělovat společnost a vytvářet tlak je přesvědčovat ty, kteří nebyli dostatečně osloveni nebo jim to zatím bylo lhostejné. Proočkovat třetí dávkou v maximální míře je úkol, před kterým všichni stojíme,“ podotkl Fiala.

„Očkování u věkových skupin jde stranou, nesplňuje to kritéria obecné imunity. Je k debatě, zda ho nezavést u profesních skupin. Naprostá většina zemí ale nejde cestou povinného očkování. Je to velmi výjimečné a u nás pro to nejsou sociální a legislativní důvody,“ vysvětlil. Válek o tom chce jednat s kritiky povinného očkování v polovině února, což zástupci Iniciativy 21 považují za velmi pozdní termín.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
  Zlínský kraj

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

  Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  07:40

  KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

  07:11

  Pozastavení plynu? Jedna z mála Putinových karet proti Západu, využije ji, říká Bartuška

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.