Řada lidí se za očkování proti covidu stydí. Chodí na něj tajně, uvedl Prymula

Rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou

Rizikovou skupinou aktuální pandemie jsou již i mladí. Podle epidemiologa Romana Prymuly totiž necítí potřebu, aby se chránili očkováním, protože se jim často těžký průběh nemoci vyhýbá. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že přibývá lidí, kteří se očkují „tajně“.

Mladí lidé jsou podle Prymuly z důvodu malé proočkovanosti „hybatelem“ nákazy. „Nemají tak závažné průběhy nemoci a necítí potřebu jako senioři. Musíme se na ně soustředit, jsou teď vlastně rizikovou skupinou,“ uvedl epidemiolog ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zavést povinnou vakcinaci ale považuje za kontraproduktivní. „Musíme přesvědčovat, i když řada lidí se přesvědčit nenechá. Mám však signály, že se někdo chodí očkovat tajně, i když deklaruje, že ne. To by mi nevadilo, kdyby to tak bylo,“ sdělil dále.

Zvlášť u vysokoškoláků by byl obezřetný, protože intenzita šíření je mezi nimi prý vyšší. Zároveň ale dodává, že neočekává masivní vlnu nárůstu počtu nakažených. „Měli bychom se zaměřit na regionální rozdíly a tam dělat opatření,“ dodal.

Připomněl, že nastává období i dalších virových onemocnění. Ty podle něj nyní namísto pár dnů trvají i dva týdny. Lékaři už údajně hlásí plné čekárny. „Jak jsme se izolovali (minulý rok, kdy v Česku platila přísná opatření proti covidu – pozn. red.), imunita reaguje jinak,“ vysvětlil epidemiolog. Více se dočtete zde.

V Česku počet denních odhalený případů covidu dál roste, ve středu jich testy potvrdily 732, nejvíce od 19. května. Stoupá také počet hospitalizovaných s virem. Ve středu vyžadovalo nemocniční péči 237 nakažených, o 20 více než v úterý a o 63 více než před týdnem. Více lidí s covidem leželo v nemocnicích naposledy 9. června.

Tagy: