Společnost Ukrajince přijme. Jak dlouho jejich integrace potrvá, se experti neshodnou

Analytička Lenka Zlámalová

360° (314)

Téma uprchlíků z Ukrajiny nadále rezonuje českou společností. Analytička Lenka Zlámalová, komentátor David Klimeš a marketingový expert Petros Michopulos se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli na tom, zda migrační krize bude tím, co bude vládu v budoucnosti trápit nejvíc. „Česká společnost s Ukrajinci nebude mít problém,“ podotkla Zlámalová. Michopulos však varoval, že k jejich integraci může dojít až po dvaceti letech.

Vláda podle všech hostů pořadu současným problémům čelí dobře. Neshodli se však, co pro ni bude v budoucnosti větším problémem. Podle Zlámalové se bude jednat o úskalí vysokých cen. „Česká společnost nebude mít problém přijmout větší počet uprchlíků z Ukrajiny. Známe je, jsou nám kulturně bližší. Navíc jsme ve stadiu, kdy nám chybí lidi, může se tak jednat o vzpruhu pro naši ekonomiku,“ domnívá se analytička.

Doplnila, že ani jazykově si oba národy nejsou příliš vzdáleny. „Navíc se chtějí kulturně přizpůsobit. Obecně však problémem bude prudké zdražování, které není věcí války. Před invazí na Ukrajinu jsme měli třetí nejvyšší inflaci v Evropě. Nemyslím si, že problém bude migrace, bude to inflace, která není vyvolaná válkou,“ doplnila Zlámalová.

Marketingový expert Michopulos s ní však nesouhlasí. „Česko zvládne 200 tisíc uprchlíků bez problémů, jestli se budou chtít integrovat, však ukáže čas. Jestli se ptáte, zda bude problémem ekonomika nebo integrace, tak je to integrace. Ekonomika se bude vyvíjet, vláda s ní může něco dělat, ale zda společnost zvládne tolik lidí, kteří se chovají jinak, to je dlouhodobý proces,“ podotkl Michopulos.

Doplnil, že tento proces může trvat až dvacet let. „K plné integraci dojde po jedné celé generaci, kdežto ekonomické věci nějak zvládneme,“ dodal. Komentátor Klimeš dodal, že oba problémy budou důležité. „Největší strach mám z toho, co se někteří politici snaží vyvolat, tedy že se moc nemyslí na české lidi. To nelze připustit,“ uvedl.

Doplnil, že nejprve musíme Ukrajincům zajistit bydlení a motivační příspěvek. Vláda by však neměla zapomínat na to, že velká část chudších domácností na zdražování není připravená.

Tagy: