Společnost Ukrajince přijme. Jak dlouho jejich integrace potrvá, se experti neshodnou

Téma uprchlíků z Ukrajiny nadále rezonuje českou společností. Analytička Lenka Zlámalová, komentátor David Klimeš a marketingový expert Petros Michopulos se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli na tom, zda migrační krize bude tím, co bude vládu v budoucnosti trápit nejvíc. „Česká společnost s Ukrajinci nebude mít problém,“ podotkla Zlámalová. Michopulos však varoval, že k jejich integraci může dojít až po dvaceti letech.

Vláda podle všech hostů pořadu současným problémům čelí dobře. Neshodli se však, co pro ni bude v budoucnosti větším problémem. Podle Zlámalové se bude jednat o úskalí vysokých cen. „Česká společnost nebude mít problém přijmout větší počet uprchlíků z Ukrajiny. Známe je, jsou nám kulturně bližší. Navíc jsme ve stadiu, kdy nám chybí lidi, může se tak jednat o vzpruhu pro naši ekonomiku,“ domnívá se analytička.

Doplnila, že ani jazykově si oba národy nejsou příliš vzdáleny. „Navíc se chtějí kulturně přizpůsobit. Obecně však problémem bude prudké zdražování, které není věcí války. Před invazí na Ukrajinu jsme měli třetí nejvyšší inflaci v Evropě. Nemyslím si, že problém bude migrace, bude to inflace, která není vyvolaná válkou,“ doplnila Zlámalová.

Marketingový expert Michopulos s ní však nesouhlasí. „Česko zvládne 200 tisíc uprchlíků bez problémů, jestli se budou chtít integrovat, však ukáže čas. Jestli se ptáte, zda bude problémem ekonomika nebo integrace, tak je to integrace. Ekonomika se bude vyvíjet, vláda s ní může něco dělat, ale zda společnost zvládne tolik lidí, kteří se chovají jinak, to je dlouhodobý proces,“ podotkl Michopulos.

Doplnil, že tento proces může trvat až dvacet let. „K plné integraci dojde po jedné celé generaci, kdežto ekonomické věci nějak zvládneme,“ dodal. Komentátor Klimeš dodal, že oba problémy budou důležité. „Největší strach mám z toho, co se někteří politici snaží vyvolat, tedy že se moc nemyslí na české lidi. To nelze připustit,“ uvedl.

Doplnil, že nejprve musíme Ukrajincům zajistit bydlení a motivační příspěvek. Vláda by však neměla zapomínat na to, že velká část chudších domácností na zdražování není připravená.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.