Deset let od „kuličkového atentátu“ na Klause. Na selhání ochranky reagoval jedinou větou

Od takzvaného kuličkového atentátu na tehdejšího prezidenta Václava Klause uplynulo deset let.

Výročí kuličkového atentátu na Václava Klause

Přesně deset let uplynulo od takzvaného kuličkového atentátu na prezidenta Václava Klause. Tehdy šestadvacetiletý Pavel Vondrouš na něj z bezprostřední blízkosti vystřelil z airsoftové pistole. Prezidenta lehce zranil. Bylo to poprvé a zatím naposled, kdy na českou hlavu státu někdo vystřelil.

K incidentu došlo při otevírání nového mostu v Chrastavě na Liberecku – ten předešlý vzala o dva roky dříve povodeň. Prezident Klaus byl hlavním hostem oslav. Po projevech na pódiu se vydal davem lidí k občerstvení. V jeho těsné blízkosti tehdy šli bývalý hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler a starosta Chrastavy Michael Canov.

„Lidé se kolem nás tlačili a já najednou ucítil na saku dvě rány, jako když do vás někdo cvrkne, protože pistole byla s plastovými kuličkami. Ten člověk stál ode mě asi metr. V jedné vteřině, kdy zaregistrujete zbraň, nemáte šanci rozpoznat, o co jde. Mám zbrojní průkaz a podobnou pistoli ráže devět a nepoznal jsem, jestli to, co drží v ruce, je skutečná zbraň, nebo hračka,“ vzpomínal exhejtman Eichler.

Dodal, že Klaus udělal krok dopředu a obrátil se na svou ochranku. „Řekl: ‚To jste se moc nevyznamenali.‘ To bylo všechno, co řekl. Z mého pohledu šlo o naprosté selhání ochranky. Kdyby šlo o amerického prezidenta, už by ten člověk nežil,“ dodal.

O incidentu se slovem nezmínil

Starosta Chrastavy Canov přiznává, že přestože v tu chvíli stál od prezidenta zhruba půl metru, ničeho si nevšiml. „V té chvíli jsem se díval jinam a praskání, které jsem zaslechl, jsem přisuzoval aparatuře, ze které zvukař pouštěl hudbu. Prezident pokračoval dál, bavil se s lidmi, ani slovem se o tom nezmínil. Až od novinářů jsem zjistil, co se vlastně stalo,“ tvrdí starosta, který zpětně obdivuje chování prezidenta po střelbě.

Sám Klaus se k útoku na svou osobu vyjádřil jen stručně, prý bylo všechno tak rychlé, že se nestačil ani bát. Na cestě z nemocnice v košili s patrnou skvrnkou krve na paži označil střelbu za atentát. „Je vidět, že lidi jsou blázniví a bohužel také někým rozeštvávaní,“ řekl při odjezdu z Chrastavy.

Pavel Vondrouš, u kterého byl po střelbě štáb televize Prima dřív než policisté, označil svůj čin za politický akt namířený nejen vůči osobě prezidenta, ale i vůči systému jako takovému. „Vytáhl jsem pistoli, protože politici jsou vůči volání a nářkům lidí slepí a hluší,“ sdělil tehdy muž, který byl v minulosti členem KSČM, odkud ho ale vyloučili kvůli neplacení příspěvků.

Za útok na veřejného činitele dostal podmíněný trest, ani s odstupem času toho ale nelituje. „Udělal bych to znovu. Považuji to za úspěch a jsem hrdý na to, že se to povedlo,“ řekl štábu CNN Prima NEWS čtyři roky po atentátu. Dva bodyguardi, kteří selhali v ochraně prezidenta, nakonec potrestáni nebyli. Václav Klaus jim pár týdnů po události udělil milost.

Tagy: