Znojmo není Nojmo. Kdy se písmeno Z bere jako symbol ruské agrese?

Z písmena z se stal symbol ruské agrese.

Písmeno Z jako symbol ruské agrese

Ještě před válkou bylo Z jen obyčejným písmenem abecedy. Nyní je však také symbolem ruské agrese. Pokud ho někdo napíše, aby podpořil válku, hrozí mu vězení. Lidé, kteří pak tvrdí, že to tak nemysleli, se podle advokáta Tomáše Sokola vymlouvají podobným způsobem jako ti, kteří hajlují a pak to popírají.

Vojáci označení písmenem Z. Právě ti na Ukrajině dělostřeleckým granátem zranili i šestiletého chlapečka. Kvůli střepině v hlavě ho za doprovodu otce a babičky převezli do Česka, konkrétně do motolské nemocnice.

„Z lesa vyjelo ruské obrněné auto s písmenem Z. Nejdřív házeli granáty, později je začali ostřelovat samopaly. Zemřela má snacha, tchyně a synovec. Přežil pouze můj syn a vnuk,“ uvedla babička zraněného chlapce.

Proč písmeno Rusové používají, vysvětlil válečný reportér Matyáš Zrno: „Má umožnit snadnou identifikaci vozidel a zamezit v nepřehledné situaci palbě do vlastních řad. A to především v konfliktech, kde obě strany používají stejnou nebo podobnou výzbroj. Starší generace si to pamatuje například ze srpna 1968, kdy měly ruské tanky na sobě namalovaný výrazný bílý pruh.“

Úmysl se musí prokázat

Písmeno Z má své příznivce už i v Česku. Někdo ho namaloval i na zeď s ukrajinskými barvami u silnice mezi Teplicemi a Dubím. „Nechápu, jak někdo může sympatizovat s tím, že Rusko vlítne do cizí země a zabijí tam civilisty a děti,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

V Česku za podporu a schvalování ruské agrese hrozí tři roky vězení. Policisté už řeší 54 podobných případů. Celkem zahájili 175 trestních řízení, ale některé případy šetří pouze jako sprejerství. „Projevy dané osoby se vždy musejí dávat do souvislosti s jeho dalším vyjadřováním, například chováním v minulosti. Musí se dokázat úmysl,“ uvedla advokátka Klára Long Slámová.

„Písmeno Z na chlebíčkách mi připomíná doby, kdy, když někdo hajloval, tak pak říkal, že ukazoval, jak vysoko skáče jeho pes,“ podotkl advokát Tomáš Sokol. Právě fotografie s takovými chlebíčky sdílel jeden z politiků SPD. Písmeno Z prý ze sýrů udělal proto, že se jeho přítelkyně jmenuje Zuzana.

A pak je zde případ pivovaru ze Znojma. Jak poukázal web iDNES.cz, někteří jeho logo s velkým Z berou jako provokaci. Ruskou agresi pivovar odsuzuje, žádnou změnu loga ale nechystá. „Tím bychom ztratili značku i místo, odkud jsme a kde jsme na neuvěřitelně dlouhou tradici vaření piva navázali. Bez Z bychom nebyli znojemské pivo,“ zdůraznil ředitel marketingu Petr Syřiště.

Tagy: