CNN Prima NEWS

Fiala: Česko bude dál podporovat Ukrajinu. Myslíme i na její rekonstrukci
Petr Fiala

Fiala: Česko bude dál podporovat Ukrajinu. Myslíme i na její rekonstrukci

Česká republika bude dál podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi a současně myslí na její rekonstrukci, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v úvodu druhého společného zasedání české a ukrajinské vlády. Zmínil i podporu Ukrajiny v přístupových jednáních k Evropské unii a Severoatlantické alianci. Na zasedání vlád přijelo do Prahy deset ukrajinských ministrů. Různorodost témat, mezi která patří i vzdělávání, zemědělství, digitalizace či vesmírný výzkum, podle premiéra dokládá skvělou úroveň vztahů mezi zeměmi. Ministři v úterý v Praze podle předsedy vlády uzavřou pět memorand o resortní spolupráci, například i ve sportu. Podepsány mají být i dvě dohody v oblasti obrany.

VIDEO: Světem otřásl útok na exprezidenta Donalda Trumpa. Sledujte vše aktuální na CNN Prima NEWS

Živě
ON-LINE: Žena mrtvého Trumpova voliče odmítla hovor s Bidenem. Muž by to nechtěl, řekla

Aktualizováno

Americký exprezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát ukázal na veřejnosti, když přišel na sjezd Republikánské strany. Od delegátů sklidil ovace vestoje. Ucho, které zasáhla kulka atentátníka, měl obvázané. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) útok vyšetřuje jako pokus o atentát a možný domácí terorismus. Útočníkem měl být dvacetiletý Thomas Matthew Crooks, uvedl FBI. Střelec a jeden z účastníků akce jsou po smrti. Vdova po Trumpově podporovateli odmítla telefonický hovor s prezidentem Bidenem, informuje New York Post.

Jediná naděje pro ročního Vilíka stojí 20 milionů. Pomoc čeká v Austrálii, rodiče tlačí čas

Příběh ročního Vilíka připomíná osud Martínka, na jehož léčbu se 100 miliony složilo celé Česko. Trpí vzácným neurodegenerativním progresivním onemocněním, kterému se přezdívá SPG56. Příznaky nemoci se začaly projevovat, když bylo Vilíkovi půl roku. Postupně začal ztrácet motorické dovednosti – a podle lékařů se bude situace zhoršovat. Existuje však naděje, a to v podobě genové terapie v Austrálii. Náklady spojené s aplikací terapie však vychází na 20 milionů korun, a rodinu tlačí čas. Proto na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Zaměstnanci pražského letiště získají extra odměnu. Kolektivní vyjednávání bude v září

Aktualizováno

Odboráři se s vedením Letiště Praha sejdou kvůli kolektivnímu vyjednávání o podmínkách práce pro příští rok v září. Novinářům to řekl člen představenstva Letiště Praha Pavel Východský po úterním jednání se zástupci čtyř odborových organizací působících na pražském letišti. A to včetně Odborového svazu pozemní a letecké dopravy (OSPLD), který minulý týden na pražském letišti vyhlásil stávkovou pohotovost. Předseda svazu se podle Východského poradí s výborem základní organizace na letišti a později oznámí, jestli stávkovou pohotovost zruší nebo ne.

Evropou proudí drogy s nacistickou orlicí, producenti to berou lehkovážně. Co jim hrozí?

Kriminalisté napříč evropskými státy zaznamenávají čím dál větší výskyt drog, které na sobě nesou nacistické symboly. Experti varují, že se v souvislosti s nárůstem sympatizantů krajní pravice mezi mladými lidmi nemusí jednat o nahodilý úkaz. Píše o tom web Vice. A co v Česku? Mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová pro CNN Prima NEWS uvedla, že se u nás policisté s fenoménem „ideologických“ drog nesetkali.

ANKETA: Riskovali vlastní život, aby pomohli. Darujte Srdce pro hrdinu a hlasujte

Často riskovali, aby pomohli někomu jinému a zachránili to nejcennější: život. Druhý ročník seriálu Srdce pro hrdinu, který CNN Prima NEWS představuje v rámci Krimi zpráv, odkrývá příběhy šesti zachránců. Ať už se jedná o jednotlivce, dvojice či celé týmy. Právě jim mohou diváci a čtenáři prostřednictvím ankety darovat pomyslné srdce. Vítěze následně redakce Krimi zpráv štědře odmění.

Sledujte speciál České zájmy v Evropě se sedmi europoslanci. Za co chtějí v EU bojovat?

Evropský parlament zasedá poprvé od červnových voleb. Jak chce nová sestava českých europoslanců hájit tuzemské zájmy v EU? Která témata jsou pro ně klíčová a kdo obsadí nejvlivnější posty? I na to se bude ptát moderátorka Terezie Tománková sedmi europoslanců přímo ve Štrasburku. Superdebatu České zájmy v Evropě můžete sledovat ve středu od 14:30 na CNN Prima NEWS.

Největší událost roku! Kopřivnická automobilka představila nové vozy, pomohou i hasičům

Nejstarší česká automobilka odhalila nejnovější generaci modelové řady Tatra Phoenix. Stalo se tak za účasti řady významných hostů, zástupců automobilky i jejích akcionářů a médií. Řada Tatra Phoenix patří k pilířům výrobního portfolia automobilky a je určena především pro civilní trh, uplatňuje se ale také u záchranářů a hasičů či v obranných složkách. Sériová výroba začne letos v létě, první kusy nových vozidel se tak k zákazníkům dostanou na podzim tohoto roku.

Domácí zpravodajství

Průzkum: Češi nejvíce věří policii, důvěra v armádu po letech roste. Nejhůře dopadla vláda

Největší důvěru Čechů mezi státními institucemi má policie, v závěsu je armáda, jejíž důvěryhodnost po několikaletém propadu opět roste. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti STEM z druhé poloviny letošního června. Lidé však věří armádním složkám odlišně, a to na základě politických preferencí. Nejnižší důvěru lidí mají členové vlády a poslanci.

Problém pro Babiše? Vláda chce zpřísnit lustrační zákon, ANO ho plánuje zrušit

V Poslanecké sněmovně se do voleb může odehrát ještě jedna velká politická bitva. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce totiž splnit slib vlády a zpřísnit lustrační zákon. Tedy vrátit povinnost čistého lustračního osvědčení i ministrům a jejich politickým náměstkům. V praxi by to znamenalo ztížit expremiérovi Andreji Babišovi (ANO) návrat do vlády, pokud by ji po volbách jeho hnutí sestavovalo. Opoziční ANO je naopak odhodláno lustrační zákon zcela zrušit.

Obcování v ulicích měst: V Ústeckém kraji se během léta potýkají s pikantním problémem

V Ústeckém kraji se během letošního léta potýkají s fenoménem souložících obyvatel v ulicích měst. V Ústí nad Labem milenecký pár za bílého dne obcoval uprostřed sídliště. V Litvínově si naopak dvojice užívala chvíli rozkoše přímo v zámeckém parku. Kopulující aktéři čelí podezření z přečinu výtržnictví. V případě prokázání viny jim hrozí až dva roky za mřížemi.

Zahraniční zpravodajství

Evropská komise oznámila bojkot Maďarska: Na jeho jednání pošle pouze úředníky

Evropská komise v pondělí oznámila, že vzhledem k vývoji od začátku maďarského předsednictví v Radě Evropské unie plánuje bojkotovat neformální jednání ministrů a posílat na ně místo eurokomisařů pouze vysoké úředníky. Na sociální síti X to uvedl mluvčí šéfky Evropské komise Eric Mamer. Zrušena podle něj byla rovněž tradiční návštěva eurokomisařů v předsednické zemi. Maďarští politici krok komise odsoudili.

Při útoku na Trumpa se obětoval pro rodinu. Neohrožený muž, uctili zesnulého hasiče kolegové

Obětí střelce, který se pokusil zavraždit amerického exprezidenta Donalda Trumpa, byl politikův příznivec Corey Comperatore. Hold svému kolegovi složila mimo jiné i jednotka dobrovolných hasičů z Buffalo Township. Podle velitele jednotky Kipa Johnstona byl Comperatore statečný muž, na kterého se ostatní mohli spolehnout. Demokratický guvernér státu Pensylvánie, kde se událost odehrála, na památku muže nařídil stáhnout vlajky na půl žerdi.

Krimi

Chtěl vrah z FF UK zabít více lidí? Napsal to v dopise, ženě zachránila život náhoda

Obětí masového vraha z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy mohlo být v případě střelby v Klánovickém lese, která předcházela tragédii na náměstí Jana Palacha, víc. Na okraji Prahy hodlal nejdříve zastřelit ženu a dvě děti na dětském hřišti, ale v poslední chvíli mu vstoupil do cesty muž s kočárkem, v němž vezl dvouměsíční dceru. Poté, co oba bezcitně zavraždil, hodlal zabíjet dále, ale nakonec se kvůli sirénám polekal a z místa utekl. Vyplývá to z dopisu vraha, jehož kopii má web Novinky.cz k dispozici.

Střelce od Trumpa dělily pouhé desítky metrů, útočník se plížil po střeše. Záběry obletěly svět

Podle záběrů svědků nedělního atentátu na Donalda Trumpa se střelec ve chvílích těsně před střelbou plížil po střeše blízkého domu, uvedla britská BBC. Od Donalda Trumpa ho dělilo jen několik desítek metrů. Policisté na varování před podezřelou osobou nereagovali, sdělili někteří návštěvníci mítinku. Vyšetřovatelé FBI za pachatele neúspěšného atentátu označili dvacetiletého Thomase Matthewa Crookse z Pensylvánie. Útočníka na místě zlikvidovali příslušníci tajných služeb.

To nejlepší z Prima ZOOM

Byznys CNN Prima NEWS

Podcasty

ShowTime

Rytmus o dramatickém útěku z ohně: Na podvozku se odrážely plameny, měl jsem jen pár vteřin

Ozval se zvláštní výbuch pod autem a ve tmě se rozzářily plameny. Přesně tak začal nepříjemný zážitek Patrika Vrbovského alias Rytmuse, když se v únoru vracel z vystoupení v Praze domů do Bratislavy. Od možného uhoření v autě ho v tu chvíli dělily minuty. Přesto nezpanikařil a na volnoběh dojel vozem ke krajnici. „Do pár minut zůstal z Defendera vrak,“ popsal slavný rapper v exkluzivním vyjádření pro CNN Prima NEWS. V současnosti je hlavně rád, že jel v autě tehdy právě on, a ne jeho manželka se synem.

CNN Prima NEWS hledá další ŽENU ČESKA. Nominujte svou favoritku, která oslnila svým příběhem

Český národ má mnoho pokladů v kultuře, přírodě i památkách. Ten nejzářivější však dřímá především v lidech a osobnostech, které za sebou nechávají skutečnou a nesmazatelnou stopu. Zpravodajská multiplatforma CNN Prima NEWS loni vytvořila úspěšnou anketu pro širokou veřejnost, kterou po roce opět otevírá na webu CNNPrima.cz. Cíl ankety je jediný – najít a ocenit jedinečnou ŽENU ČESKA, která svým příběhem oslnila nejen tuzemsko, ale třeba i celý svět. Vítězku Ceny Laty Brandisové vyhlásí 21. září 2024 v rámci slavnostního galavečera přímo uprostřed dostihového závodiště v Chuchle Areně Praha.